RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Trwają zbiory jagody kamczackiej. To wyjątkowy owoc z Polski

Wielu plantatorów zaprasza klientów do tzw. samozbiorów (fot. Shutterstock/muroPhotographer)
Wielu plantatorów zaprasza klientów do tzw. samozbiorów (fot. Shutterstock/muroPhotographer)

Najnowsze

Popularne

Jagoda kamczacka coraz bardziej popularna wśród polskich konsumentów. Na plantacjach w całym kraju trwają właśnie zbiory tego przypominającego borówkę amerykańską owocu.

Amerykańscy przyrodnicy wyszkolili psa do pilnowania żółwi

Roczny labrador o imieniu Newt pomaga zoologom z Rhode Island chronić populację miejscowych żółwi. Jego niezawodny nos doskonale sprawdza się przy...

zobacz więcej

Wielu plantatorów zaprasza klientów do tak zwanych samozbiorów. Obecnie taka możliwość czeka na klientów na 14 plantacjach w całej Polsce. Samozbiory to niższa cena za owoce, ale też okazja do rozmów o właściwościach zbieranych jagód – mówi plantator i propagator wiedzy o jagodzie kamczackiej Tomasz Werner.

Od kilku lat plantatorzy coraz chętniej zapraszają klientów do siebie. Jagodę kamczacką można zebrać samemu m.in. w Małopolsce, na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i na Mazowszu. Wizyty na plantacjach potrwają do końca czerwca.

Polska jest liderem w produkcji owoców jagodowych, a jeśli chodzi o uprawy porzeczki czarnej i jagody kamczackiej, to nasz kraj jest na pierwszym miejscu w Europie. To naszym ekspertom od upraw krzewów udało się dokonać tego, co ponad 100 lat temu zrobiono w USA, czyli udomowiono borówkę amerykańską - owoc pierwotnie występujący dziko.

Polscy hodowcy stworzyli odmianę jagody kamczackiej na bazie krzewów z Azji, Kanady i Japonii, gdzie występuje m.in. na terenach górzystych. Polacy opracowali metodę, która pozwala uprawiać jagodę kamczacką na plantacjach. Owoce są doceniane przez gastronomię, branże winiarską i piwną. Jagody kamczackie nadają się idealnie do wypieków i na prozdrowotne napary oraz naturalne soki. Pomagają w chorobach układu krążenia, cukrzycy i zakażeniach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej