RAPORT

Pogarda

Odkopano ruiny miasta zamieszkałego przez Majów [WIDEO]

Odkrycie archeologiczne (fot. arch.PAP/Alamy)
Odkrycie archeologiczne (fot. arch.PAP/Alamy)

Najnowsze

Popularne

Archeolodzy z Meksyku odnaleźli ruiny miasta zamieszkałego przed ponad 1,5 tysiąca lat temu przez Majów. Znajdowało się ono w północnej części Półwyspu Jukatan na wschodzie kraju.

Odkrycia w ruinach Sanxingdui. Znaleziono złotą maskę sprzed 3 tys. lat [WIDEO]

Archeologowie odkryli sześć kolejnych stanowisk określanych jako „doły ofiarne” na terenie ruin Sanxingdui w okolicach miasta Guanghan w...

zobacz więcej

Do odkrycia doszło w miejscowości Kanasin, 10 km na południowy-wschód od Meridy, stolicy stanu Jukatan – podały w komunikacie władze Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku (INAH).

Pozostałości dużego miasta Majów archeolodzy INAH znaleźli przypadkowo, podczas prac budowlanych na terenie parku przemysłowego. Zespół badawczy przypuszcza, że odkopane ruiny to pozostałości miasta Xiol, który w języku Majów oznacza „ducha ludzkiego”. Jak szacują naukowcy, mieszkało w nim około 4 tys. osób.

Dotychczas na terenie o powierzchni 21 hektarów odnaleziono ruiny 12 budowli, w tym m.in. pozostałości pałaców oraz budynków mieszkalnych stawianych z kamienia. Odkopana została również część placu miejskiego.

Zobacz także: Archeolodzy trafili na miejsce starożytnych bankietów


Meksykańscy archeolodzy zaznaczyli, że odkryte pozostałości budowli nie są typowe dla tworzonych w północnej części Jukatanu obiektów, a bardziej przypominają one konstrukcje stawiane przez Majów na południu tego półwyspu.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Poinformowali, że w trakcie wykopalisk znaleziono również 15 miejsc pochówku. Złożone w nich zostały zwłoki osób dorosłych.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej