
Archeolodzy z Meksyku odnaleźli ruiny miasta zamieszkałego przed ponad 1,5 tysiąca lat temu przez Majów. Znajdowało się ono w północnej części Półwyspu Jukatan na wschodzie kraju.
Archeologowie odkryli sześć kolejnych stanowisk określanych jako „doły ofiarne” na terenie ruin Sanxingdui w okolicach miasta Guanghan w...
zobacz więcej
Do odkrycia doszło w miejscowości Kanasin, 10 km na południowy-wschód od Meridy, stolicy stanu Jukatan – podały w komunikacie władze Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku (INAH).
Pozostałości dużego miasta Majów archeolodzy INAH znaleźli przypadkowo, podczas prac budowlanych na terenie parku przemysłowego. Zespół badawczy przypuszcza, że odkopane ruiny to pozostałości miasta Xiol, który w języku Majów oznacza „ducha ludzkiego”. Jak szacują naukowcy, mieszkało w nim około 4 tys. osób.
Dotychczas na terenie o powierzchni 21 hektarów odnaleziono ruiny 12 budowli, w tym m.in. pozostałości pałaców oraz budynków mieszkalnych stawianych z kamienia. Odkopana została również część placu miejskiego.
Zobacz także: Archeolodzy trafili na miejsce starożytnych bankietów