RAPORT

Tusk kontra Tusk

Jasne stanowisko prezydenta Kazachstanu ws. Ukrainy. Przekazał je Putinowi

Prezydent Kazachstanu Kasim-Żomart Tokajew nie zamierza uznać niepodległości tzw. ludowych republik (fot. Forum/PAVEL MIKHEYEV)
Prezydent Kazachstanu Kasim-Żomart Tokajew nie zamierza uznać niepodległości tzw. ludowych republik (fot. Forum/PAVEL MIKHEYEV)

– Nie uznamy niepodległości terytoriów quasi-państwowych takich jak Ługańska czy Doniecka Republika Ludowa – oznajmił podczas Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu prezydent Kazachstanu Kasim-Żomart Tokajew. Jego słowom przysłuchiwał się Władimir Putin.

Rosjanie wyjeżdżają z kraju. Dokąd?

Tysiące, a może dziesiątki tysięcy Rosjan wyjechało z kraju po rozpoczęciu przez siły rosyjskie wojny na Ukrainie – informuje w czwartek...

zobacz więcej

Jednym z pretekstów rozpoczęcia inwazji na Ukrainę było dla Putina uznanie niepodległości republik Donbasu i Ługańska.

Ich państwowości nie zamierza uznawać Kazachstan. W piątek powiedział o tym Tokajew.

Według niego, „jeśli kierować się zasadami Karty Narodów Zjednoczonych o prawie narodów do samostanowienia, to zamiast 193 państw członkowskich ONZ na świecie pojawi się ponad 500–600 państw”. 

Zaznaczył, że „Kazachstan nie uznaje niepodległości ani Tajwanu, ani Kosowa, ani Abchazji, ani Osetii Południowej”. 

– Ta zasada zostanie zastosowana do terytoriów quasi-państwowych, którymi naszym zdaniem są Ługańsk i Donieck – podkreślił Tokajew.

Prezydent Kazachstanu dodał także, że jego kraj nadal będzie współpracował z Rosją, ale nie zamierza naruszać nałożonych przez społeczność światową sankcji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej