RAPORT

Wojna na Ukrainie

Cofnęli sankcje wobec rosyjskiej reprezentacji. Bortniczuk wzywa do bojkotu

Zawody bobslejowe (fot. Dean Mouhtaropoulos/Getty Images)
Zawody bobslejowe (fot. Dean Mouhtaropoulos/Getty Images)

Minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk wezwał do bojkotu zawodów organizowanych przez Międzynarodową Federację Bobslei i Skeletonu (IBSF), która cofnęła nałożone w marcu sankcje na reprezentantów Rosji.

Liga Narodów: Polskie siatkarki pokonały Tajlandię

Polskie siatkarki po zaciętej walce wygrały z Tajlandią 3:2 w meczu Ligi Narodów w filipińskim Quezon City.

zobacz więcej

W liście do prezydenta IBSF Ivo Ferrianiego minister Bortniczuk podkreślił, że jest „głęboko zszokowany” decyzją Trybunału Apelacyjnego IBSF o cofnięciu dyskwalifikacji nałożonej w marcu na Rosyjską Federację Bobslejową. Zauważył, że jest to wbrew rekomendacji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, który wzywał federacje sportowe do wykluczenia reprezentantów Rosji i Białorusi z rywalizacji w związku z agresją na Ukrainę.

Minister sportu dodał, że zwróci się do Polskiego Związku Bobslei i Skeletonu o bojkot zawodów organizowanych pod egidą IBSF, żeby „dać świadectwo pełnej solidarności z Ukrainą i nie pozwolić agresorowi do wykorzystywania tej okazji do swoich własnych celów”.

Bortniczuk wystosował również list z podobnym apelem do ministrów sportu krajów-sygnatariuszy deklaracji z 8 marca, powstałej w związku z rosyjską napaścią militarną na Ukrainę, którzy poparli m.in. całkowity zakaz organizacji w Rosji i na Białorusi międzynarodowych imprez sportowych. Pod deklaracją, która była inicjatywą polsko-brytyjsko-kanadyjską, podpisało się wtedy blisko 40 szefów resortu sportu z całego świata.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej