RAPORT

Wojna na Ukrainie

Eurowizja 2023. Ukraina chce cofnięcia decyzji

W tym roku konkurs wygrał zespół z Ukrainy – Kalush Orchestra. (fot. Giorgio Perottino/Getty Images)
W tym roku konkurs wygrał zespół z Ukrainy – Kalush Orchestra. (fot. Giorgio Perottino/Getty Images)

Będziemy żądać cofnięcia decyzji o tym, że Konkurs Piosenki Eurowizji nie odbędzie się w przyszłym roku na Ukrainie – oświadczył w piątek ukraiński minister kultury Ołeksandr Tkaczenko.

Intrygująca propozycja Zełenskiego. Kolejna Eurowizja w Mariupolu?

66. Konkurs Eurowizji w Turynie wygrała ukraińska Kalush Orchestra. To politycy i artyści z Kijowa zorganizują więc kolejny konkurs piosenki....

zobacz więcej

W piątek Europejska Unia Nadawców poinformowała, że z przyczyn bezpieczeństwa Konkurs Piosenki Eurowizji w 2023 roku nie odbędzie się na Ukrainie.

Zobacz także: Eurowizja 2023 nie odbędzie się na Ukrainie

– Ukraina nie zgadza się z okolicznościami podjęcia takiej decyzji – kiedy postawiono nas przed faktem bez omówienia innych wariantów – napisał ukraiński minister na Facebooku.

Jak dodał, Ukraina uważa, że ma wszelkie podstawy, by prowadzić dalsze rozmowy i znaleźć wspólne rozwiązanie, które będzie zadowalające dla obu stron. „Sprawiedliwie wygraliśmy Eurowizję 2022 i spełniliśmy na razie wszystkie warunki w określonych terminach w sprawie procesu uzgodnienia przeprowadzenia (konkursu) na Ukrainie – udzieliliśmy odpowiedzi i gwarancji w sprawie norm bezpieczeństwa oraz możliwego miejsca przeprowadzenia konkursu” – zaznaczył.

Finał Eurowizji. Szef ukraińskiego jury wyjaśnia brak głosów dla Polski

Ukraińskie jury podczas finału Eurowizji nie przyznało reprezentantowi Polski żadnego punktu. Ze strony ukraińskich widzów, którzy masowo głosowali...

zobacz więcej

Tkaczenko: Eurowizja 2023 na Ukrainie byłaby silnym sygnałem dla całego świata


Tkaczenko ocenił, że przeprowadzenie konkursu na Ukrainie w przyszłym roku byłoby „silnym sygnałem dla całego świata o tym, że teraz wspiera Ukrainę”.

Minister zapowiedział, że Kijów będzie żądać zmiany tej decyzji i opowiada się za dodatkowymi rozmowami w sprawie przeprowadzenia konkursu na Ukrainie w 2023 r. „Uważamy, że zdołamy zrealizować wszystkie wzięte na siebie zobowiązania” – dodał.

W tym roku konkurs wygrał zespół z Ukrainy – Kalush Orchestra. Zgodnie z tradycją zwycięzca jest gospodarzem konkursu w następnym roku, pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów, w tym zapewnienia opłacalności organizacji imprezy i bezpieczeństwa wszystkich zainteresowanych stron, w tym publiczności – zaznaczyła Europejska Unia Nadawców.

Po przeprowadzeniu obiektywnej analizy Rada Zarządzająca Konkursu Piosenki Eurowizji z głębokim żalem stwierdziła, że biorąc pod uwagę obecne okoliczności, Ukraina nie może spełnić wymogów bezpieczeństwa i gwarancji operacyjnych, aby mogła być gospodarzem, organizatorem i producentem Konkursu Piosenki Eurowizji – przekazano.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej