RAPORT

Wojna na Ukrainie

Każdej sekundy pochłania masę równą Ziemi. Odkryto kosmiczne monstrum

Czarna dziura znajduje się 9 mld lat świetlnych od Ziemi (graf. NASA/JPL-Caltech)
Czarna dziura znajduje się 9 mld lat świetlnych od Ziemi (graf. NASA/JPL-Caltech)

Czarne dziury to najwięksi żarłocy w kosmosie – pożerają wszystko, co znajdzie się zbyt blisko, nawet światło. Naukowcy odkryli olbrzyma, który pod tym względem bije innne tego typu obiekty.

W atmosferze Wenus jednak nie ma życia? Nowe wyniki badań

Nietypowa aktywność siarki wykryta wcześniej w atmosferze naszej sąsiedniej planety nie wynika z istnienia życia – twierdzą brytyjscy naukowcy....

zobacz więcej

Międzynarodowy zespół naukowców twierdzi, że odkrył wyjątkową supermasywną czarną dziurę. Jest otoczona cienkim rotującym dyskiem gazu i pyłu, z którego materia bezustannie wpada za horyzont zdarzeń – oszacowano, że co sekundę pochłania materię o masie równej Ziemi. Znajduje się ona w konstelacji Centaura w odległości 9 miliardów lat świetlnych od nas i jest najjaśniejszym i najszybciej rosnącym tego typu obiektem.

– Ludzie szukali tego rodzaju obiektów od lat 60. XX wieku. Wygląda na to, że ta czarna dziura umykała wszystkim naszym wysiłkom, by ją znaleźć – powiedział główny autor badań Christopher Onken, z Australian National University.

Naukowcy szukają teraz odpowiedzi na pytanie, co utworzyło tak potężny obiekt. Postawiono hipotezę, że to efekt zderzenia dwóch galaktyk. W takim środowisku masy gazu i pyłu ulegają zaburzeniu, przez co duże ilości materii mogą trafić w otoczenie czarnej dziury. To spowodowało powstanie kwazaru, który emituje nawet 7 tysięcy razy więcej energii niż wszystkie gwiazdy w naszej galaktyce Drogi Mlecznej łącznie.

Obserwowany z Ziemi kwazar ma jasność 14,5 magnitudo, czyli porównywalną z jasnością Plutona widocznego z Ziemi. Warto zwrócić uwagę, że Pluton znajduje się raptem 5 mld kilometrów od Ziemi, a kwazar SMSS J114447.77- 430859.3 znajduje się 9 mld lat świetlnych od Ziemi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej