RAPORT

Pogarda

KE wydała pozytywną opinię ws. przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE

Najnowsze

Popularne

Komisja Europejska wydała pozytywną opinię w sprawie przyznania Ukrainie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej – poinformowała szefowa KE Ursula von der Leyen w piątek na konferencji prasowej w Brukseli. KE wydała także pozytywną opinię ws. przyznania Mołdawii statusu kandydata do Unii Europejskiej. Gruzja otrzymała opinię negatywną.

„Popieramy kandydaturę Ukrainy do UE”

Prezydent Ukrainy zapewnił, że „Ukraina jest warta tego statusu” i zapewnił, że „status kandydata do UE dla Ukrainy może stać się kluczową decyzją...

zobacz więcej

Status kandydata to pierwszy krok na drodze do przystąpienia kraju do UE. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą państwa członkowskie.

Mołdawia


Ursula von der Leyen poinformowała również, że Komisja Europejska wydała pozytywną opinię ws. przyznania Mołdawii statusu kandydata do Unii Europejskiej.

– Jeżeli chodzi o Mołdawię, Komisja Europejska stwierdza, że kraj ten ma solidne podstawy do osiągnięcia stabilności instytucji gwarantujących demokrację, praworządność, prawa człowieka oraz poszanowanie i ochronę mniejszości; (mołdawska) polityka makroekonomiczna była prowadzona racjonalnie i poczyniono postępy we wzmacnianiu sektora finansowego i otoczenia biznesowego, ale kluczowe reformy gospodarcze nadal nie zostały podjęte. Kraj ten stworzył solidną podstawę do dalszego dostosowania do dorobku prawnego UE – powiedziała von der Leyen.

Ambasador Ukrainy w Niemczech: Słowa, które usłyszeliśmy w Kijowie, dają nam trochę nadziei

„To była ważna wizyta dla Ukrainy, a być może także dla samego (kanclerza Niemiec Olafa) Scholza, który na własne oczy mógł zobaczyć obraz...

zobacz więcej

– Na tej podstawie Komisja zaleca, aby Mołdawii dać perspektywę członkostwa w Unii Europejskiej. Należy jej przyznać status kandydata przy założeniu, że w wielu obszarach zostaną podjęte kroki – dodała.

Gruzja


W przypadku Gruzji von der Leyen przyznała, że „zasługuje na europejską perspektywę, ale na status kandydata do UE jest dla niej za wcześnie”.

– Komisja Europejska ocenia, że Gruzja dysponuje fundamentami umożliwiającymi osiągnięcie stabilności instytucji gwarantujących demokrację, praworządność, prawa człowieka oraz poszanowanie i ochronę mniejszości, nawet jeśli ostatnie wydarzenia osłabiły postępy w kraju. Osiągnęła dobry stopień stabilności makroekonomicznej i ma solidne osiągnięcia w zakresie polityki gospodarczej i sprzyjające otoczenie biznesowe, ale potrzebne są dalsze reformy, aby poprawić funkcjonowanie jej gospodarki rynkowej. Ogólnie rzecz biorąc, Gruzja stworzyła solidną podstawę do dalszego dostosowania do dorobku prawnego UE – powiedziała von der Leyen.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej