RAPORT

Pogarda

Macron zadzwonił do Dudy, by omówić wizytę w Kijowie

Andrzej Duda i Emmanuel Macron (fot. J.Szymczuk/KPRP)
Andrzej Duda i Emmanuel Macron (fot. J.Szymczuk/KPRP)

Najnowsze

Popularne

Do prezydenta Andrzeja Dudy zadzwonił rano prezydent Francji Emmanuel Macron, by omówić ostatnią wizytę przywódców w Kijowie – poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. Zapewnił, że Polska i Francja będą współdziałać na rzecz przyznania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej.

Wizyta w Kijowie. „Polityka appeasementu wobec Rosji skompromitowała się"

Polityka appeasementu wobec Rosji skompromitowała się, bo dała Putinowi tylko czas na przygotowanie czołgów, armatochałbic, pocisków i rakiet,...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

W czwartek wizytę w Kijowie złożyli prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Włoch Mario Draghi i prezydent Rumunii Klaus Iohannis. Poparli oni natychmiastowe nadanie Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej.

Jak poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, rano o wizycie tej rozmawiali prezydenci Polski i Francji.

Do prezydenta Andrzeja Dudy dzwonił przed chwilą Emmanuel Macron, by omówić wizytę liderów Francji, Niemiec oraz Włoch w Kijowie i starania na rzecz przyznania Ukrainie statusu kandydata do członkostwa w UE. Polska i Francja będą współdziałać na rzecz tego rozwiązania” – podał na Twitterze Kumoch.

Jak poinformował, „prezydent Duda podziękował za poparcie przez Francję i Niemcy statusu kandydata dla Ukrainy i zapowiedział, że wraz z prezydent Słowacji Zuzanną Caputovą, prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą, prezydentem Estonii Alarem Karisem i prezydent Łotwy Egils Levits będzie nadal przekonywał niezdecydowanych do tego odważnego, niezbędnego kroku”. „Ukraina to Europa” – dodał Kumoch.

Prezydent Francji przekazał w Kijowie, że wraz z przywódcami Niemiec, Włoch i Rumunii uzgodnili dalsze działania na rzecz pomocy Ukrainie, aby pokazać, że jest ona częścią rodziny europejskiej. Powiedział, że „wszyscy czterej (przywódcy) popierają natychmiastowe nadanie Ukrainie statusu kandydata do UE”.

Z kolei Scholz podkreślił, że „Ukraina należy do rodziny europejskiej”, ale zaznaczył jednocześnie, że państwa kandydujące do UE muszą spełnić szereg warunków, by uzyskać akcesję.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej