RAPORT

Pogarda

Dlaczego w Kijowie nie ma Morawieckiego? Premier wytknął opozycji brak logiki

Premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Viacheslav Ratynskyi)
Premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Viacheslav Ratynskyi)

Najnowsze

Popularne

Gdy pojechaliśmy jako pierwsi do Kijowa, mówili, że niepotrzebnie; gdy trzy miesiące po naszej wizycie pojechali inni, pytają dlaczego nas tam nie ma – napisał w czwartek premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do krytyki opozycji, że wśród europejskich przywódców w Kijowie zabrakło Polski.

„Popieramy kandydaturę Ukrainy do UE”

Prezydent Ukrainy zapewnił, że „Ukraina jest warta tego statusu” i zapewnił, że „status kandydata do UE dla Ukrainy może stać się kluczową decyzją...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

W czwartek prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz i premier Włoch Mario Draghi przebywają z wizytą w Kijowie. Dołączył do nich prezydent Rumunii Klaus Iohannis.

W mediach społecznościowych politycy opozycji skrytykowali nieobecność władz Polski w Kijowie. B. szef PO Grzegorz Schetyna napisał na Twitterze: „Dziś w Kijowie są Macron, Scholz i Draghi. Po oczach bije nieobecność Morawieckiego i faktyczny koniec Trójkąta Weimarskiego. PiS prowadzi niepotrzebnie antyunijną politykę zagraniczną. To gorzej niż samotność. To głupota”.

Europoseł, b. szef MSZ Radosław Sikorski stwierdził, że w Kijowie zastępuje nas prezydent Rumunii. „Dobrze, że będzie rozsądny głos naszego regionu ale szkoda, że nacjonaliści z ZP tak zdegradowali naszą pozycję międzynarodową” – napisał na Twitterze.

Do słów krytyki Morawiecki odniósł się na Facebooku. Zwracając się do polityków opozycji podkreślił: „Gdy pojechaliśmy jako pierwsi do ostrzeliwanego Kijowa, to mówili, że niepotrzebnie. Gdy przeprowadziliśmy pierwsze konsultacje międzyrządowe – mówili że to bez sensu. Gdy trzy miesiące po naszej wizycie pojechali inni, to pytają dlaczego nas tam nie ma”.

„Nasza kochana opozycja znowu przegrała w nierównej walce z logiką” – dodał premier.

Polscy przywódcy w Kijowie


Wcześniej na Ukrainie był niemal cały polski rząd – 1 czerwca w Kijowie odbyły się międzyrządowe konsultacje Polski i Ukrainy, w których udział wzięli m.in. Wołodymyr Zełenski, Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński. „To historyczny moment” – pisał na Facebooku prezydent Ukrainy.

Z kolei premier Ukrainy Denys Szmyhal podkreślał: „Ukraina i Polska wzmacniają partnerstwo. Z wielką radością witam w Kijowie naszych prawdziwych przyjaciół: Mateusza Morawieckiego i polską delegację rządową”.

W połowie kwietnia prezydent Andrzej Duda w towarzystwie prezydentów Litwy Gitanasa Nausedy, Łotwy Egilsa Levitsa i Estonii Alara Karisa spotkał się w Kijowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Miesiąc wcześniej w ukraińskiej stolicy byli premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej