RAPORT

Pogarda

Wzrost skali emigracji Białorusinów. Żaryn o przyczynach

Białorusini (fot. arch.PAP/Artur Reszko)
Białorusini (fot. arch.PAP/Artur Reszko)

Najnowsze

Popularne

W ostatnich miesiącach Białoruś odnotowuje ogromny wzrost skali emigracji; Białorusini szukają bezpiecznego miejsca w innych państwach – ocenił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Jak wskazał, ludzie uciekają z kraju.

Kolejna białoruska sportsmenka w Polsce. Uznano ją za „zdrajcę ojczyzny”

Reprezentantka Białorusi w jeździectwie Olga Safronova to kolejna białoruska sportsmenka, która po represjach na Białorusi uzyskała schronienie w...

zobacz więcej

Żaryn powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że reżim Aleksandra Łukaszenki jest świadomy emigracyjnych problemów, które narastają od 2020 roku. – Skala migracji z Białorusi jest poważna. W 2020 roku według danych Eurostatu do krajów Unii Europejskiej przybyło ponad 60 tysięcy osób, które uciekły z Białorusi. Znacząca większość trafiła do Polski. Interesującymi dla Białorusinów krajami są również Litwa, Niemcy czy Czechy, a ostatnio również Gruzja – powiedział rzecznik.

W jego ocenie Białorusini uciekają przed coraz trudniejszą sytuacją w tym kraju, masowymi represjami reżimu i fatalnymi warunkami życia. – Obawiają się też udziału Białorusi w wojnie przeciwko Ukrainie – młodzi ludzie mają świadomość, w jaką stronę Łukaszenka pcha Białoruś oraz jak dalece uzależnił kraj od Rosji – stwierdził.

Zobacz także: Żaryn: Wciąż wspieramy Białorusinów uciekających przed represjami


– Poborowi uciekają z obawy przed wojną, którą Rosja prowadzi przeciwko Ukrainie, nie mają pewności, czy nie zostaną wysłani na front, jeśli Łukaszenka włączy się w rosyjską agresję – podkreślił.

Łukaszenka i Putin zatwierdzili programy pogłębienia integracji Białorusi i Rosji

28 programów pogłębienia integracji Białorusi i Rosji zatwierdzili w czwartek Alaksandr Łukaszenka i Władimir Putin. Rosyjski prezydent przez...

zobacz więcej

W ocenie Żaryna skala emigracji sprawiła, że problem jest widoczny nawet dla władz w Mińsku. – Reżim Łukaszenki oficjalnie bagatelizuje zjawisko i udaje, że go nie dostrzega, jednak władze białoruskie prowadzą działania obliczone na utrudnianie wyjazdu swoim obywatelom. Młodzi ludzie w czasie edukacji są przymuszani do podpisywania „lojalek” zapewniających, że nie wyjadą z kraju – powiedział rzecznik.

Do kontroli emigracji kierowane są służby specjalne – wyłapują i zatrzymują osoby ze specjalistycznym wykształceniem, czy dużym doświadczeniem, które mogą chcieć uciec z Białorusi.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Według rzecznika prasowego ministra koordynatora służb specjalnych zachowanie reżimu Łukaszenki wskazuje, że władza na Białorusi jest coraz bardziej zaniepokojona skalą wyjazdów z kraju.

Białoruś. Rosja wysyła systemy rakietowe do Homla

Rosja wysyła do białoruskiego Homla systemy rakietowe. Białoruś jest aktywnie wykorzystywana do prowadzenia inwazji – oświadczyła wiceminister...

zobacz więcej

– Nic dziwnego – wiele państw Zachodu jest zainteresowanych pomocą białoruskiemu społeczeństwu, które szukało w ostatnich latach miejsca do bezpiecznego życia uciekając przed represjami – wskazał.

Przypomniał, że takim miejscem jest m.in. Polska, która prowadzi wciąż specjalny program ułatwiający osobom z Białorusi przenoszenie biznesu do Polski.

Jak wskazał rzecznik, „reżim Łukaszenki wie, że Białoruś krwawi, tracąc rok do roku tysiące obywateli. Skala tego zjawiska sprawia, że władze w Mińsku są przerażone masowym exodusem”.

– Odpowiedzią białoruskiego despoty jest jednak dalsze wzmocnienie represji i próba siłowego zatrzymania obywateli, co dodatkowo będzie powodowało zwiększenie emigracji – ocenił Żaryn.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej