RAPORT

Wojna na Ukrainie

To prawdziwy skarb dla badaczy. W Anglii odkryto cmentarz z V wieku

Znalezisko z Wendover rzuca bowiem nieco światła na tak zwane ciemne wieki (fot. tt/@HS2ltd)
Znalezisko z Wendover rzuca bowiem nieco światła na tak zwane ciemne wieki (fot. tt/@HS2ltd)

Archeologiczny skarb znaleźli budowniczowie linii kolejowej w angielskim hrabstwie Buckinghamshire. Chodzi o pochodzący z okolic piątego wieku cmentarz. Stanowi on bezcenne źródło wiedzy o okresie, który do dziś jest dla historyków tajemnicą.

Pogrzebani w pochówku antywampirycznym trafią w ręce... dentystów

Sześć czaszek ze średniowiecznego cmentarza odkrytego przed kilkoma laty w Gliwicach zostanie przebadanych przez współczesnych dentystów w...

zobacz więcej

Noże i włócznie, a także umba, czyli centralne elementy tarcz – to odkopane ślady militarnej przeszłości. Ale są też okruchy codziennego życia. Na przykład zielonkawa misa. Do tego niemal 90 broszek, ozdobny pierścień w kształcie ptaka i 2000 bursztynowych kulek. A także dowód na to, że nasi przodkowie mówili „tak” higienie osobistej. Archeologowie znaleźli bowiem zestaw do usuwania z ucha wosku.

„Jeden taki grób byłby wiadomością na cały kraj. Bo to ślad po jednym z najsłabiej zbadanych okresów naszej historii. A my odkryliśmy takich mogił aż 140” – powiedział BBC historyk Dan Snow.

Znalezisko z Wendover rzuca bowiem nieco światła na tak zwane ciemne wieki – czasy, gdy forty i osady w Brytanii porzucili Rzymianie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej