RAPORT

Pogarda

PR-owa akcja liderów państw zachodnich. Ukraińcy: Europa nas zdradziła

Fot. EPA/LUDOVIC MARIN / MAXPPP PAP/EPA.
Fot. EPA/LUDOVIC MARIN / MAXPPP PAP/EPA.

Najnowsze

Popularne

Ponad trzy miesiące wojny musiały minąć, by na Ukrainę przyjechali liderzy Niemiec, Francji i Włoch. Korespondentka TVP w Kijowie relacjonuje, że wiele osób odczytuje to jako próbę poprawienia wizerunku przywódców państw Europy Zachodniej, a nie chęć pomocy w zdławieniu ofensywy rosyjskich najeźdźców. – Dowódca jednego z oddziałów, sam mieszkał kiedyś na Zachodzie. Powiedział mi, że Europa zdradziła Ukrainę – mówi dziennikarka.

Zamach terrorystyczny na władze Ukrainy. MSW informuje

– Dzięki informacjom ze źródeł operacyjnych udało nam się udaremnić zamach terrorystyczny na władze państwa – oświadczył wiceminister spraw...

zobacz więcej

Premier Włoch Mario Draghi, prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz pociągiem z Polski dotarli na Ukrainę. Zjawił się tam także prezydent Rumunii Klaus Iohannis. Odwiedzili Irpień, w Kijowie spotkają się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Publicyści podkreślają, że Macron i Scholz miesiącami wydzwaniali do rosyjskiego dyktatora Władimira Putina, a Ukrainę odwiedzają po ponad 100 dniach od wybuchu wojny. Co więcej robią to w momencie, gdy lawinowo rośnie krytyka pod ich adresem – Niemców za kłamstwa ws. rzekomych potężnych dostaw broni dla Ukraińców, a Francuzów za apele o to, by pozwolić Putinowi „zachować twarz”.

W pociągu, którym podróżowali szefowie rządów, jechali też transmitujący to wydarzenie dziennikarze. Zobacz także ->  Mówił, że wejście Ukrainy do UE „może zająć dekady”. Francuski minister zmienił zdanie?

Obecna w Kijowie Karolina Pajączkowska z TVP Info zaznaczyła, że nieustannie słyszy od lokalnej społeczności słowa uznania dla postawy Polaków i polskiego rządu.

Zapytana, co Ukraińcy mówią z kolei o Niemcach czy Francuzach oceniła, że jest za wczesna pora dnia, aby dokładnie cytować opinie broniących się obywateli na temat tych zachodnich społeczeństw i rządów.

Kiedy rozpocząć rozmowy z Rosją? Rau komentuje słowa Macrona

Wyłącznie Ukrainie należy zostawić decyzję, kiedy i na jakich warunkach rozpocząć rozmowy z Rosją – powiedział w czwartek szef MSZ Zbigniew Rau,...

zobacz więcej

– Dowódca jednego z oddziałów, z którym byliśmy na linii frontu, bo walczy, sam mieszkał kiedyś na Zachodzie. Jest dość bogatym człowiekiem, ale kiedy zaczęła się wojna, przyjechał tutaj na miejsce i ruszył walczyć z rosyjskim okupantem – powiedziała dziennikarka TVP.

Dodała, że wojskowy, podobnie jak jego koledzy, nie przebierał w słowach. – Powiedział mi, że Europa zdradziła Ukrainę. Najbardziej boli ich, gdy mówi się, że Rosjanie i Ukraińcy to bracia – zaznaczyła.

Zobacz także ->  Alarm przeciwlotniczy w Kijowie. Do miasta przybyli Macron, Scholz i Draghi

– A podejście rządu Niemiec czy Francji, jest teraz dla nich delikatnie mówiąc… niepoważne – powiedziała.

Więcej w materiale WIDEO.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej