RAPORT

Pogarda

USA: Prezydent Biden oskarża koncerny naftowe o celowe podwyższanie cen paliw

Prezydent USA Joe Biden chce by koncerny naftowe wyjaśniły swoje postępowanie (fot. Alex Wong/Getty Images)
Prezydent USA Joe Biden chce by koncerny naftowe wyjaśniły swoje postępowanie (fot. Alex Wong/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Prezydent USA Joe Biden zażądał od koncernów naftowych wyjaśnienia, dlaczego nie zwiększają podaży paliw na rynku. Oskarżył je o uzyskiwanie dodatkowych i nieusprawiedliwionych gigantycznych dochodów.

„Będą biegać z ukraińskimi flagami”. Kijów planuje uderzenie na Krym

Jeśli tylko otrzymamy obiecane uzbrojenie z Zachodu, to celem numer 1 stanie się dla nas Most Krymski, łączący okupowany Krym z Rosją -...

zobacz więcej

W liście skierowanym do dyrektorów Marathon Petroleum Corp., Valero Energy Corp. i Exxon Mobil Corp. prezydent wysunął zarzut, iż celowo zmniejszają one ilość przerabianej ropy naftowej, by utrzymywać ceny paliw na wysokim poziomie.

Jak poinformował Agencję Reutera urzędnik Białego Domu, który zastrzegł sobie anonimowość, list trafił również do dyrektorów Philips 66, Chevron Corp., British Petroleum (BP) i Shell.

„W czasie wojny zyski rafinerii, znacznie wyższe od normalnych, przekładają się bezpośrednio na amerykańskie rodziny, co jest nie do przyjęcia” – napisał Biden w liście, do którego dotarła Agencja Reutera. Prezydent zwrócił uwagę, że niski poziom rafinacji ropy powoduje, że ceny paliwa w USA wzrastają szybciej niż ceny ropy.

Joe Biden o cenach ropy w USA


Zdaniem Bidena bierna postawa przemysłu rafineryjnego utrudnia starania rządu mające na celu zrównoważenie braku rosyjskiej ropy na rynku, jak np. uruchomienia strategicznych rezerw ropy czy dodawania do benzyn większej ilości etanolu.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę koncerny naftowe osiągają rekordowe zyski, a cena baryłki ropy przekroczyła już 100 dolarów. Mimo rekordowych cen popyt na paliwo pozostaje wysoki.

Rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre powiedziała, że koncerny naftowe mają „patriotyczny obowiązek” zwiększenia dostaw i obniżenia cen.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej