RAPORT

Wojna na Ukrainie

Spektakl „Pijacy”. Pytania o najstarszy nałóg świata

Spektakl oparty jest na dziele Franciszka Bohomolca (fot. PAP/Łukasz Gągulski)
Spektakl oparty jest na dziele Franciszka Bohomolca (fot. PAP/Łukasz Gągulski)

Pytania o to, jak i dlaczego pijemy oraz czy różnimy się w tej materii od Francuzów lub Włochów, stawiają twórcy spektaklu „Pijacy”, opartego na oświeceniowym tekście Franciszka Bohomolca. Przedstawienie oglądać można od piątku w Teatrze Bagatela w Krakowie.

Rosjanie wystawili list gończy za twórcą serii „Metro”

MSW Rosji wysłało list gończy za znanym pisarzem Dmitrijem Głuchowskim, który od początku inwazji na Ukrainę wypowiadał się publicznie przeciwko...

zobacz więcej

– To fantastyczny materiał o pijaństwie, a wiele rzeczy i zjawisk zaobserwowanych przez Bohomolca wciąż jest aktualnych. Zderzanie tych światów z dzisiejszymi wyobrażeniami i postaciami to fajna zabawa – powiedział reżyser spektaklu Artur W. Baron podczas środowego spotkania z dziennikarzami.

Twórca podkreślił, że w materiale, który stanowił punkt wyjścia do scenicznej opowieści o tytułowych "Pijakach", odnalazł wiele humoru. Zwrócił również uwagę na celne spostrzeżenia zawarte w portrecie ówczesnego środowiska sarmackiego.

Interpretacja „Pijaków” Franciszka Bohomolca to bowiem próba poszukiwania odpowiedzi na pytania o to, jak pijemy i dlaczego pijemy, a także o to, czy różnimy się w swoim piciu od przedstawicieli innych narodowości.

W uwspółcześnianiu przekazu twórcom pomogą wplecione w tekst frazy m.in. z Jerzego Pilcha, który – zdaniem reżysera – był „mistrzem analizy natury picia”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej