RAPORT

Prorosyjska era Tuska

KPO. Czy będzie podatek za samochód spalinowy? Odpowiada minister Puda

W KPO nie ma zapisu o obowiązku wprowadzenia nowych podatków i opłat dla posiadaczy samochodów spalinowych (fot. Shutterstock)
W KPO nie ma zapisu o obowiązku wprowadzenia nowych podatków i opłat dla posiadaczy samochodów spalinowych (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Nie ma konkretnych ustaleń dotyczących szczegółów opłat i podatków od samochodów spalinowych – wskazał w środę minister funduszy i polityki regionalnych Grzegorz Puda. Zaznaczył, że żadne decyzje dot. tego zapisu w Krajowym Planie Odbudowy nie zapadły.

Dodatkowe podatki na samochody spalinowe? Kaczyński rozwiewa wątpliwości

Cała ta zapowiedź, że nastąpi jakiś „atak” na samochody spalinowe w ciągu najbliższych 2–3 lat w postaci wysokich podatków, to po prostu bajka;...

zobacz więcej

„Umieszczony w KPO zapis mierników dotyczących samochodów spalinowych zakłada powstanie aktu prawnego regulującego kwestię opłat za rejestrację samochodów spalinowych i podatku od takich pojazdów, powiązanego z emisją spalin.

Zapis ma formę otwartą, co oznacza, że nie ma konkretnych ustaleń dotyczących szczegółów samych opłat i podatków. Akt prawny powstanie w MKiŚ i będzie formą kompromisu uzależnionego od wielu czynników, na przykład sytuacji wojennej czy cen i rozwoju samochodów elektrycznych. Żadne konkretne decyzje nie zapadły” – napisał minister na Twitterze.

W Krajowym Planie Odbudowy znajdują się warunki, czyli tzw. kamienie milowe, od których spełnienia Komisja Europejska uzależnia wypłacenie Polsce środków z unijnego Funduszu Odbudowy mającego wesprzeć kraje członkowskie w przezwyciężaniu gospodarczych skutków pandemii COVID-19.

Jednym z nich jest zmiana przepisów o sądownictwie i likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W Krajowym Planie Odbudowy, w ramach którego środki z Funduszu Odbudowy mają być rozdysponowane, Polska wystąpiła o 23,9 mld euro grantów i 11,5 mld euro pożyczki. 

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej