RAPORT

Wojna na Ukrainie

Misja Gaia. Każdy może pomóc w analizie danych z kosmosu [WIDEO]

Niezwykła misja teleskopu Gaia. W analizie danych mogą wziąć udział miłośnicy astronomii z całego świata. Zachęcają do tego naukowcy z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego – informuje TVP Nauka.

NASA powoła niezależny zespół do zbadania UFO

Amerykańska agencja kosmiczna NASA ogłosiła w czwartek, że powoła niezależny zespół do naukowego zbadania „niezidentyfikowanych zjawisk...

zobacz więcej

Misja Kosmicznego Teleskopu Gaia Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) rozpoczęła się w 2013 roku. Zadaniem sondy Gaia jest wykonywanie precyzyjnych pomiarów gwiazd w Drodze Mlecznej oraz obiektów znajdujących się poza naszą galaktyką. 13 czerwca 2022 roku została opublikowana trzecia baza danych zebranych przez kosmiczne obserwatorium. Naukowcy z Obserwatorium Astronomicznego UW przedstawili dotychczasowe osiągnięcia oraz przyszłe cele związane z misją Gaia ESA w rozmowie z TVP Nauka.

– Zaprezentowane zostało największe bogactwo Gai. Z tych trzech lat danych wyciągnięto niesamowite, nowe informacje na temat dużej części naszej galaktyki. Praktycznie dla całego nieba zostały wykonane mapy na przykład zawartości chemicznej gwiazd, prędkości gwiazd – mówi prof. dr hab. Łukasz Wyrzykowski, Obserwatorium Astronomiczne UW.

Kandydaci na czarne dziury


Teleskop Kosmiczny Gaia odkrył również nowe planety pozasłoneczne i wykrył wiele obiektów będących kandydatami na czarne dziury. Gaia obserwuje również nasz Układ Słoneczny. – Gaia wyznaczyła bardzo precyzyjne orbity planetoid i planet karłowatych w naszym Układzie Słonecznym. Każda dziedzina astronomii jest w jakiś sposób dotknięta i żywo zainteresowana tym, co Gaia ma do zaoferowania. Rewolucja zaczyna się dzisiaj z Gaią – dodaje prof. dr hab. Wyrzykowski.

Dr Milena Ratajczak z Obserwatorium Astronomicznego UW opowiedziała o celach projektu Gaia Vari. Gaia Vari to otwarty program, w którym wziąć udział mogą nie tylko naukowcy, ale również studenci, uczniowie, miłośnicy astronomii i wszyscy zainteresowani badaniami Wszechświata. – Ogrom danych z misji Gaia pozwala na dokonywanie odkryć nie tylko naukowcom, ale również miłośnikom astronomii – podkreśla. – W dniu otwarcia nowego archiwum danych misji Gaia odliczamy dni do rozpoczęcia projektu „Citizen Science” o nazwie Gaia Vari. Gaia Vari to projekt Europejskiej Agencji Kosmicznej, w który zaangażowani są również polscy naukowcy po to, by umożliwić internautom pomoc w klasyfikacji obiektów zmiennych, które znajdują się w danych z misji kosmicznej Gaia – dodaje dr Ratajczak.

Projekt Gaia Vari ESA rozpocznie się 4 grudnia 2022 roku. - Już teraz zaczynamy budować społeczność osób zainteresowanych tematem, żeby wspomóc naukowców w badaniach ewolucji gwiazd. Każdy zaangażowany w projekt Gaia Vari ma możliwość dokonania odkryć naukowych i zostania współautorem publikacji naukowych – tłumaczy dr Ratajczak.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Osoby zainteresowane badaniem Wszechświata wraz z naukowcami ESA zachęcamy do śledzenia strony internetowej projektu Gaia Vari – www.gaiavari.space.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej