RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Dodatkowe podatki na samochody spalinowe? Kaczyński rozwiewa wątpliwości

Najnowsze

Popularne

Cała ta zapowiedź, że nastąpi jakiś „atak” na samochody spalinowe w ciągu najbliższych 2–3 lat w postaci wysokich podatków, to po prostu bajka; niczego takiego nie ma i nie mamy zamiaru niczego takiego robić - zapewnił wicepremier, szef PiS Jarosław Kaczyński.

Jarosław Kaczyński: Gdyby nie wojna, nie byłoby mnie w rządzie

Nie byłbym dzisiaj w rządzie od dłuższego czasu, gdyby nie wojna na Ukrainie – powiedział wicepremier, szef PiS Jarosław Kaczyński, pytany o dalszą...

zobacz więcej

Zarząd Solidarnej Polski w przyjętej w weekend uchwale dotyczącej KPO oraz kamieni milowych stwierdził, że ostateczna treść znajdujących się tam żądań Unii Europejskiej nie była przedmiotem konsultacji rządowych ani politycznych z Solidarną Polską. W uchwale zwrócono m.in. uwagę na kwestię opodatkowania używania aut spalinowych.

Kaczyński pytany o tę sprawę we wtorek w Programie Trzecim Polskiego Radia przyznał, że „nie było negocjacji, bo jednak rząd mający poparcie większości, której częścią, ale w ramach jednego klubu parlamentarnego, jest Solidarna Polska, ma pewną autonomię i pewne sprawy musi załatwiać sam”.

– Nie można wszystkiego negocjować – dodał.

Kaczyński podkreślił jednak, że w tym momencie najważniejsze jest to, że „cała ta zapowiedź, że nastąpi jakiś »atak« na samochody spalinowe w ciągu najbliższych 2 czy 3 lat w postaci tych wysokich podatków, to po prostu bajka". – Niczego takiego nie ma i nie mamy zamiaru niczego takiego robić – podkreślił szef PiS.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że w tej chwili jest różnica w opodatkowaniu samochodów, a kryterium jest pojemność silnika. – Tego rodzaju praktyki będą kontynuowane, ale tutaj się nic wielkiego w tej sprawie nie zdarzy – zapewnił.

Lider PiS podczas rozmowy ocenił też, że polityka KE i wezwania PE są dzisiaj bardzo daleko idące i niekiedy irracjonalne. Wskazał, że jedna z komisji PE uchwaliła, że „ani gaz, ani energia atomowa nie może być tą energią przejściową między sytuacją dzisiejszą, a uzyskaniem stanu, że cała energia będzie tą energią zieloną”.

– To jest pytanie, czy światowa gospodarka, a przynajmniej europejska ma się zatrzymać na ten czas? To jest przecież w ogóle niewykonalne, ale tego rodzaju hasła dzisiaj padają – mówił.

Jak dodał, być może kiedyś historycy wyjaśnią sytuację, z którą mamy obecnie do czynienia.

– Chodzi przede wszystkim o motywy tych, którzy w ten sposób działają. Czy mamy do czynienia z kolejnym atakiem ideologicznego szaleństwa, które niejeden raz w dziejach Europy występowało, czy też z jakimiś innymi przyczynami – stwierdził szef PiS. 

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej