RAPORT

Pogarda

Rosjanie splądrowali bibliotekę w Mariupolu. Książki wywieźli

Rosjanie niszczą ukraińską kulturę (fot. t.me/andriyshTime)
Rosjanie niszczą ukraińską kulturę (fot. t.me/andriyshTime)

Najnowsze

Popularne

Rosyjscy okupanci wynieśli wszystkie książki z biblioteki w Mariupolu – przekazał w serwisie Telegram doradca burmistrza miasta Petro Andriuszczenko. Urzędnik dodał, że ukraińskie książki zostały zostały posortowane i wywiezione.

Ukraińcy odbiją Chersoń?. „Czekajcie, przyjdziemy” [WIDEO]

Wojska ukraińskie przygotowują się do wejścia do jednego z pierwszych miast zajętych przez rosyjskie wojska, Chersonia. Jeden z żołnierzy w...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Rosjanie „wynieśli wszystkie książki z ocalałych pomieszczeń bibliotecznych pod pretekstem »przechowywania«” – zaznaczył Andriuszczenko. Dodał, że zabrane książki zostały posortowane i załadowane do osobnego autobusu, który odjechał do Doniecka.

„Nie minęło wiele czasu, zanim wielkie ognisko ukraińskich książek zapłonęło na Placu Lenina w Doniecku…” – dodał doradca burmistrza.

Wcześniej Andriuszczenko informował, że rosyjscy okupanci rozpoczęli w Donbasie inwentaryzację zasobów bibliotek i usuwają książki „ekstremistyczne”. Za takie są uważane przede wszystkim podręczniki historii Ukrainy.

„Wszystkie podręczniki historii Ukrainy są ekstremistyczne… Będziemy milczeć na temat UPA i Stepana Andrijowycza Bandery w ogóle. Także podręczniki do literatury. Bo Stus znów jest ekstremistą. W rezultacie wszystkie książki w języku ukraińskim zostały przeznaczone na zniszczenie. Mariupol jest następny. Wszystkie książki zostaną zniszczone” – alarmował urzędnik.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej