
„Bramy do Polski 1922” – tak brzmi tytuł wystawy plenerowej, która zostanie otwarta w środę o godz. 13:00 przed budynkiem Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Katowicach. Została ona przygotowana przez katowickie Oddziałowe Biuro Edukacji IPN w ramach obchodów setnej rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Rzeczypospolitej Polskiej.
Losy szefa „Muszkieterów” Stefana Witkowskiego i kobiety-szpiega Krystyny Skarbek, których ścieżki krzyżują się z legendą wywiadu AK Kazimierzem...
zobacz więcej
Podczas uroczystości otwarcia wystawy „Bramy do Polski 1922” przy ul. Bankowej 1 w Katowicach odbędzie się też prezentacja monety kolekcjonerskiej Narodowego Banku Polskiego „100. rocznica powrotu części Górnego Śląska do Polski” oraz znaczka pocztowego i koperty FDC Poczty Polskiej S.A „100. rocznica powrotu Górnego Śląska do Polski”.
Jak informuje Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach, wystawa „prezentuje przebieg uroczystości przyłączenia części Górnego Śląska do Polski w 1922 roku. Na piętnastu panelach wystawienniczych przedstawiono wydarzenia na obszarze, które decyzją Rady Ambasadorów z października 1921 roku, przypadł Polsce”.
„Objęcie terenów przez Rzeczpospolitą następowało, zgodnie z decyzją Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej, strefami i odbywało się według ściśle określonego scenariusza, który obejmował wkroczenie policji państwowej, podpisanie protokołu przekazania władzy, wyjście wojsk sojuszniczych i wkroczenie wojska” – podaje IPN.
Zobacz także: Rocznica śmierci Piotra Niedurnego. Górnośląskiego działacza zamordowali niemieccy terroryści