RAPORT

Pogarda

„Bramy do Polski 1922”. Wystawa w setną rocznicę powrotu części Górnego Śląska

Wystawa „Bramy do Polski 1922” w Katowicach (fot. IPN)
Wystawa „Bramy do Polski 1922” w Katowicach (fot. IPN)

Najnowsze

Popularne

„Bramy do Polski 1922” – tak brzmi tytuł wystawy plenerowej, która zostanie otwarta w środę o godz. 13:00 przed budynkiem Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Katowicach. Została ona przygotowana przez katowickie Oddziałowe Biuro Edukacji IPN w ramach obchodów setnej rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Rzeczypospolitej Polskiej.

Komiks inspirowany historią żołnierza AK. Jest już kolejny tom

Losy szefa „Muszkieterów” Stefana Witkowskiego i kobiety-szpiega Krystyny Skarbek, których ścieżki krzyżują się z legendą wywiadu AK Kazimierzem...

zobacz więcej

Podczas uroczystości otwarcia wystawy „Bramy do Polski 1922” przy ul. Bankowej 1 w Katowicach odbędzie się też prezentacja monety kolekcjonerskiej Narodowego Banku Polskiego „100. rocznica powrotu części Górnego Śląska do Polski” oraz znaczka pocztowego i koperty FDC Poczty Polskiej S.A „100. rocznica powrotu Górnego Śląska do Polski”.

Jak informuje Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach, wystawa „prezentuje przebieg uroczystości przyłączenia części Górnego Śląska do Polski w 1922 roku. Na piętnastu panelach wystawienniczych przedstawiono wydarzenia na obszarze, które decyzją Rady Ambasadorów z października 1921 roku, przypadł Polsce”.

„Objęcie terenów przez Rzeczpospolitą następowało, zgodnie z decyzją Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej, strefami i odbywało się według ściśle określonego scenariusza, który obejmował wkroczenie policji państwowej, podpisanie protokołu przekazania władzy, wyjście wojsk sojuszniczych i wkroczenie wojska” – podaje IPN.

Zobacz także: Rocznica śmierci Piotra Niedurnego. Górnośląskiego działacza zamordowali niemieccy terroryści


Od 20 czerwca do 4 lipca 1922 roku miało miejsce uroczyste powitanie Wojska Polskiego we wszystkich obejmowanych miastach i miejscowościach górnośląskich. Jak wskazano, „symbolem tych wydarzeń były bramy powitalne budowane na wzór łuków triumfalnych, których wniesiono ponad 220”.

Niektóre bramy były monumentalne i pomysłowe, a na wszystkich znajdowały się symbole narodowe i śląskie. Jak podaje Instytut, „po wkroczeniu wojska kolejnym etapem przejmowania części Górnego Śląska przez Polskę były oficjalne uroczystości państwowe z udziałem najwyższych władz przybyłych z Warszawy”. Wystawa przedstawia przebieg uroczystości z 16 lipca 1922 roku w Katowicach. „Część ekspozycji została poświęcona wizycie Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, który 27 sierpnia na katowickim Rynku odznaczył najwyższymi odznaczeniami państwowymi najbardziej zasłużonych powstańców i działaczy narodowych” – pisze katowicki IPN w komunikacie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej