RAPORT

Pogarda

Ukraińcy odbiją Chersoń?. „Czekajcie, przyjdziemy” [WIDEO]

„Sytuacja pod Chersoniem jest zmienna” (fot. Celestino Arce/NurPhoto via Getty)
„Sytuacja pod Chersoniem jest zmienna” (fot. Celestino Arce/NurPhoto via Getty)

Najnowsze

Popularne

Wojska ukraińskie przygotowują się do wejścia do jednego z pierwszych miast zajętych przez rosyjskie wojska, Chersonia. Jeden z żołnierzy w nagraniu skierowanym do mieszkańców zapewnia, że są już blisko.

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

W nagraniu wideo opublikowanym przez agencję UNIAN za korespondentem Andrijem Caplijenką ukraiński żołnierz relacjonuje, że jego oddział jest już 10 km od Chersonia. – Dlatego czekajcie na nas, bo na pewno przyjdziemy – zapewnił.


Wcześniej, w poniedziałek wieczorem, doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz poinformował w rozmowie z rosyjskim opozycjonistą Markiem Fejginem, że ukraińskie oddziały znajdują się w odległości 18 km od Chersonia.

Chcą wykurzyć Rosjan z Chersonia

Sprawdzili, czy Scholz mówił prawdę. Są oficjalne dane o dostawach broni na Ukrainę

Niemieckie media wracają do słów kanclerza Olafa Scholza, który przepytywany niedawno podczas wizyty na Litwie stwierdził, że nikt nie wspiera...

zobacz więcej

– Sytuacja pod Chersoniem jest zmienna, lecz można mówić o kontrofensywie naszych sił. Ukraińskie wojska były już 15 km od miasta, lecz zostały odrzucone na odległość 18 km. Nie stało się jednak nic strasznego, to nie wpływa na ogólny obraz walk – ocenił prezydencki doradca.

W ostatnich dniach sztab generalny ukraińskiej armii przekazywał doniesienia o sukcesach natarcia w obwodzie chersońskim. 9 czerwca poinformowano o odzyskaniu części terytoriów w tym regionie.

Wcześniej, pod koniec maja i na początku czerwca, resort obrony i wywiad wojskowy (HUR) Ukrainy alarmowały, że rosyjska armia buduje pod Chersoniem fortyfikacje złożone z trzech linii umocnień. – Wskazuje to na zamiary wroga, aby utrzymać zajęte ziemie – podkreślił przedstawiciel HUR Wadym Skibicki.

Jedno z pierwszych miast zajętych przez armię Putina


Leżące na południu Ukrainy obwodowe miasto Chersoń i niemal cały obwód chersoński znajdują się pod rosyjską okupacją od początku marca.

Od kwietnia trwają przygotowania do przeprowadzenia tzw. referendum w sprawie przyłączenia tych obszarów do Rosji lub utworzenia zależnej od Moskwy „Chersońskiej Republiki Ludowej”. 25 maja prezydent Władimir Putin wydał dekret przewidujący uproszczony tryb nadawania rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom okupowanych terenów w regionach chersońskim i zaporoskim.

Zobacz także: Na Ukrainie zatrzymali kolejnego zdrajcę

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej