RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Osoby świeckie pomogą wybrać biskupa w Niemczech. Jak zareaguje Watykan?

Kontrowersyjne decyzje w niemieckim Kościele (fot. arch.PAP/DPA)
Kontrowersyjne decyzje w niemieckim Kościele (fot. arch.PAP/DPA)

Kapituła metropolitalna w niemieckim Paderborn postanowiła, że „zgodnie ze wskazaniami Drogi Synodalnej” powinien mieć miejsce możliwie najszerszy udział wiernych świeckich w poszukiwaniu kandydatów na następcę arcybiskupa.

Procesja Bożego Ciała w Watykanie odwołana. Ujawniono powód

W Watykanie odwołana została msza święta i tradycyjna procesja Bożego Ciała z udziałem papieża. Powodem są, jak poinformowało biuro prasowe...

zobacz więcej

Jak opisuje Katolicka Agencja Informacyjna, Droga Synodalna to kontrowersyjny proces podejmowany w niemieckim Kościele katolickim.

Kapituła Metropolitalna w Paderborn poinformowała w komunikacie prasowym, że podjęła decyzję o zaangażowaniu świeckich w najbliższe wybory kandydata na biskupa.

Do tej pory za wybór kandydata na biskupa w archidiecezji Paderborn, zgodnie z postanowieniami konkordatu, odpowiedzialna była Kapituła Metropolitalna, składająca się wyłącznie z duchownych.

Już w lutym Kapituła przyjęła z zadowoleniem zalecenia trzeciego zgromadzenia synodalnego dotyczące procedury mianowania biskupa większością głosów.

Podczas posiedzenia członkowie Kapituły podjęli decyzję, w jaki sposób – zgodnie z wytycznymi Drogi Synodalnej – umożliwić jak najszerszy udział wiernych świeckich w poszukiwaniu kandydatów na następcę arcybiskupa Hansa Josefa Beckera w ramach obowiązujących norm prawnych.

Komunikat nie mówi, jak konkretnie mogłaby wyglądać procedura ewentualnego udziału świeckich w wyborze biskupa.

Obowiązujący Kodeks Prawa Kanonicznego stwierdza, że „Papież mianuje biskupów w sposób nieskrępowany albo zatwierdza wybranych zgodnie z prawem” i dalej zaznacza, iż „nie udziela się na przyszłość władzom świeckim żadnych uprawnień i przywilejów dotyczących wyboru, nominacji, prezentowania lub wyznaczania biskupów”.

Według KAI można zatem oczekiwać stanowczej decyzji Stolicy Apostolskiej na kroki podejmowane przez diecezję Paderborn.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej