RAPORT

Pogarda

Sprawdzili, czy Scholz mówił prawdę. Są oficjalne dane o dostawach broni na Ukrainę

Olaf Scholz (fot. Pool/Getty Images)
Olaf Scholz (fot. Pool/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Niemieckie media wracają do słów kanclerza Olafa Scholza, który przepytywany niedawno podczas wizyty na Litwie stwierdził, że nikt nie wspiera wojskowo Ukrainy na taką skalę jak Niemcy. Deklaracja u niektórych wywołała zdziwienie, u innych – lekki uśmiech. Ministerstwo gospodarki udostępniło teraz nowe, oficjalne dane dotyczące dostaw sprzętu zatwierdzonych przez rząd. Liczby mówią zupełnie coś innego niż kanclerz Scholz.

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Przypomnijmy: w ubiegłym tygodniu Olaf Scholz stwierdził, że Niemcy są jednym z największych wojskowych wspomożycieli Ukrainy. – Nikt nie realizuje dostaw na taką skalę jak Niemcy – zapewnił.

Już po tej wypowiedzi ambasador Ukrainy w RFN Andrij Melnyk ubolewał, że mimo przeszło 100 dni wojny, jego kraj nie otrzymał od Niemiec „ani jednej sztuki ciężkiego sprzętu”, wielokrotnie przecież obiecywanego przez Berlin.

Miała być wspólna podróż do Kijowa. CNN: Macron jednak nie ma tego w planach

Prezydent Francji Emmanuel Macron nie ma w planach wizyty na Ukrainie – poinformowała stacja CNN, powołując się na Pałac Elizejski. Z kolei...

zobacz więcej

Wśród ekspertów panuje przekonanie, że rząd Scholza może kontynuować politykę swojej poprzedniczki Angeli Merkel i nie wysłać Ukrainie obiecanego uzbrojenia.

Jaka jest wartość niemieckiej broni na Ukrainę?


Posłanka Lewicy Sevim Dagdelen złożyła pytania o dostawy broni, by sprawdzić, czy Scholz będąc na Litwie mówił prawdę. W odpowiedzi resort gospodarki poinformował, że od 24 lutego do 1 czerwca tego roku Berlin wydał zgodę na wywóz sprzętu wojennego za 219,8 miliona euro oraz innych artykułów wojskowych jak hełmy czy kamizelki kuloodporne za 85,2 miliona euro. Poza tym zezwolono na przekazanie sprzętu innej kategorii, nie sprecyzowano jakiej, za 45,1 miliona euro.

W sumie wartość niemieckiej pomocy wojskowej opiewa na nieco ponad 350 euro mln – opisuje serwis Deutsche Welle. Wskazano również, że zaakceptowany przez Berlin sprzęt pochodzi głównie z zasobów niemieckiej armii.

Jedna piąta polskiej pomocy wojskowej


To dużo mniejsze kwoty niż w przypadku innych partnerów z NATO. Podawany jest tu przykład choćby Stanów Zjednoczonych i Polski. USA dostarczyły do tej pory – lub zapowiedziały dostawy – broń o wartości ok. 4,3 mld euro, w tym dużo ciężkiego sprzętu bojowego. Polska z kolei już przekazała Ukrainie sprzęt o wartości 1,6 mld euro – czytamy.

Zobacz także: Ukraina w UE? Niemcy podzieleni

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej