RAPORT

Wojna na Ukrainie

Te ptaki uznano za „wymarłe na wolności”. Osiem z nich trafiło do środowiska naturalnego

Ekolodzy wypuścili w sobotę osiem ar modrych, uznawanych za jedne z najrzadszych ptaków na świecie, do ich naturalnego środowiska w północno-wschodniej Brazylii. Ostatni raz takie papugi na wolności widziano blisko dwie dekady temu.

Rzadki widok flamingów przy delcie Dunaju [WIDEO]

W Konstancy w południowo-wschodniej Rumunii pojawiła się kolonia 60 flamingów różowych, która zatrzymała się na jeziorze Nuntași w pobliżu delty...

zobacz więcej

Ara modra była prawie niezauważana, odkąd naukowcy po raz pierwszy wspomnieli o niej na początku XIX wieku. Ta niebieskoszara papuga do tej pory przetrwała tylko w niewoli. Ostatni żyjący na wolności ptak padł w 2000 r. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) oficjalnie uznała ten gatunek za „wymarły na wolności”.

Po wyginięciu ekolodzy z belgijskiej Fundacji Pairi Daiza połączyli siły z berlińską organizacją pozarządową Association for the Conservation of Threatened Parrots (ACTP), a rząd brazylijski rozpoczął program hodowli ary modrej w niewoli w celu ponownego wprowadzenia ich do środowiska naturalnego.

Zobacz także: Potrzeba by 50 mln lat, żeby przywrócić bioróżnorodność ptaków


Zespół ekologów wypuścił w sobotę osiem ar modrych z niewoli na wolność, twierdząc, że pod koniec roku pojawi się więcej ptaków. „11 czerwca to ważny krok w długoterminowym projekcie. Osiem ar lata teraz z urządzeniem śledzącym GPS: w ten sposób zespoły mogą uczyć się o sposobach, w jakie (ptaki) przystosowują się do życia na wolności. Jest to miękkie wypuszczenie, co oznacza, że woliera, z której ptaki wyleciały, pozostanie otwarta przez długi czas” – czytamy w oświadczeniu Pairi Daiza.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej