RAPORT

Wojna na Ukrainie

Społeczna izolacja sprzyja demencji

Odizolowaniu od ludzi towarzyszy upośledzenie części mózgu związanych z myśleniem i pamięcią (fot. Shutterstock/didesign021)
Odizolowaniu od ludzi towarzyszy upośledzenie części mózgu związanych z myśleniem i pamięcią (fot. Shutterstock/didesign021)

Odizolowaniu od ludzi towarzyszy upośledzenie części mózgu związanych z myśleniem i pamięcią, a przez to wyższe ryzyko rozwoju demencji. Takie są wnioski z obserwacji mózgów 30 tys. osób, przedstawione na łamach pisma „Neurology”.

Częste koszmary senne mogą być wczesnym objawem choroby Parkinsona

Jeśli jesteś mężczyzną po 60. roku życia i często miewasz koszmary senne, powinieneś powiadomić o tym swojego lekarza, gdyż może to być zwiastun...

zobacz więcej

Naukowcy z University of Warwick i ich współpracownicy z innych ośrodków ostrzegają przed skutkami rosnącego problemu, jakim jest brak stałych interakcji z innymi.

Badacze przeanalizowali wyniki badań mózgów aż 30 tys. osób, aby sprawdzić, czy istnieje związek między izolacją społeczną oraz subiektywnie odczuwaną samotnością i ryzykiem pojawienia się demencji. Dane pochodziły ze znanego projektu UK Biobank.

Naukowcy znaleźli wyraźne korelacje. Po uwzględnieniu różnorodnych czynników, takich jak status społeczno–ekonomiczny, chroniczne choroby, depresja czy predyspozycje genetyczne – zauważyli, że osoby z silnie ograniczonymi kontaktami z innymi ludźmi mają aż o 26 proc. wyższe ogólne ryzyko rozwoju demencji.

To jeden z najistotniejszych czynników rozwoju dzieci

Występowanie zdrowego snu w danej społeczności jest najważniejszym predyktorem szans dzieci na pozytywny rozwój i sukces – wynika z analizy...

zobacz więcej

Izolacja wiązała się także z większym zagrożeniem późno pojawiającą się demencją, ale w tym przypadku, aż w 75 proc. wiązało się to z obecnością depresji.

Naukowcy podkreślają, że chodzi głównie o faktyczną izolację, a nie o osobiste poczucie osamotnienia.

„Istnieje różnica między izolacją społeczną, która jest obiektywnie określonym stanem o ograniczonych kontaktach, a samotnością, która jest odczuwana subiektywnie” – wyjaśnia dr Edmund Rolls, jeden z naukowców.

„Oba te czynniki stwarzają zagrożenie dla zdrowia, ale z pomocą rozległego systemu danych pochodzących z UK Biobank i interdyscyplinarnego podejścia, łączącego komputerowe dyscypliny i neuronaukę, pokazaliśmy, że to raczej społeczna izolacja, a nie odczucie samotności stanowi niezależny czynnik ryzyka demencji. Oznacza to, że można ją wykorzystać jako biomarker w ocenie zagrożenia demencją mieszkańców kraju” – dodaje specjalista.

Synowie palących ojców są bardziej narażeni na uzależnienia i zaburzenia pamięci

Przyjmowanie nikotyny przez ojca wiąże się z większą tendencją do uzależnień, deficytami poznawczymi i zachowaniami lękowymi u potomstwa płci...

zobacz więcej

Problem jest szczególnie aktualny dzisiaj. „Przy rosnącej powszechności społecznej izolacji i samotności w ciągu ostatnich kilku dekad, to poważny, ale niedoceniany problem zdrowotny. Teraz, w cieniu pandemii Covid–19 pojawiają się implikacje dotyczące utrzymywania relacji z innymi oraz opieki nad pacjentami, szczególnie w starszej populacji” – zwraca uwagę badacz.

Wrażliwej części społeczeństwa trzeba pomagać – sugerują naukowcy. „
Teraz, kiedy już znamy zagrożenie dla mózgu i ryzyko demencji powodowane przez społeczną izolację, ważne jest, aby rząd oraz lokalne społeczności podejmowały odpowiednie działania zapewniające starszym osobom regularne kontakty i interakcje z innymi” – podkreśla prof. Barbara J Sahakian z University of Cambridge.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej