RAPORT

Pogarda

Francja: żandarmi nachodzili 18-latkę, bo zapytała Macrona o gwałt

18-letnia Laura zaczepiła prezydenta Emmanuela Macrona na wiecu w Tarn (fot. LeParisien)
18-letnia Laura zaczepiła prezydenta Emmanuela Macrona na wiecu w Tarn (fot. LeParisien)

Najnowsze

Popularne

Choć po weekendzie Francja żyje głównie wynikami I tury wyborów parlamentarnych, nie milkną echa wizyty prezydenta Emmanuela na południu kraju, gdzie w czasie wiecu został zaczepiony przez 18-letnią Laurę. Uczennica szkoły średniej zapytała polityka o obecność w jego rządzie dwóch ministrów oskarżonych o gwałt. Od tamtej pory nachodzili ją żandarmi. Teraz francuska policja przeprasza.

Scholz i Macron boją się porażki Rosji. Liczą, że Putin weźmie „swoje” na Ukrainie i odpuści

Niemcy od ponad dwóch miesięcy nie wysłały prawie żadnej broni na Ukrainę, a ich kanclerz gra na czas. Podczas gdy Ukraińcy toczą twarde boje z...

zobacz więcej

Francuskie media piszą o „wyzwaniu” rzuconym przez nastolatkę prezydentowi. Studentka podczas wizyty Emmanuela Macrona w regionie Tarn krzyczała w kierunku prezydenta, dlaczego „postawił na czele państwa mężczyzn, którzy są oskarżeni o gwałt i przemoc wobec kobiet.

Pytanie dotyczyło ministra spraw wewnętrznych Geralda Darmanina i nowego ministra solidarności Damiena Abada. Obaj mężczyźni zaprzeczają tym oskarżeniom.

Macron odpowiedział, ale tematu nie zamknął


W odpowiedzi Macron stwierdził, że należy domniemywać, iż obaj politycy są niewinni, ponieważ żaden z nich nie został skazany. Na tym jednak się nie skończyło.

Zdjęcia z rozmowy 18-latki z prezydentem były udostępniane w mediach społecznościowych setki razy.

Policja nachodzi nastolatkę w szkole


Dzień później w szkole średniej, w której uczy się Laura, pojawili się funkcjonariusze policji, wypytując o nastolatkę. Przerwali nawet lekcję, w której brała udział, by wyciągnąć ją na przesłuchanie.

– Żandarm powiedział mi: „Nie powinnaś była tego robić” – relacjonuje kobieta w rozmowie z telewizją BFMTV. Policja zaprzecza, że dyskusja między 18-latką a prezydentem Francji była powodem ich wizyty. Komendant policji w Gaillac Laura Barbuto powiedziała dziennikowi „Le Parisien”, że obawiano się, że mogła paść ofiarą napaści na tle seksualnym.

„Chcielibyśmy ją przeprosić, jeśli nasze podejście do spotkania z nią w szkole zostało źle odebrane i uważa ona, że byliśmy nietaktowni” – dodała żandarmeria w Tarn, publikując oświadczenie w mediach społecznościowych.


Zobacz także: Macron o Putinie i wizycie w Kijowie. „Nie powinniśmy poniżać Rosji”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej