RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Chaos na niemieckich lotniskach. Media: sytuacja jest dramatyczna

Lotnisko w Frankfurcie (fot. Shutterstock/Markus Mainka)
Lotnisko w Frankfurcie (fot. Shutterstock/Markus Mainka)

Najnowsze

Popularne

Na niemieckich lotniskach panuje ogromny chaos. Odwołane loty, niekończące się kolejki w punktach kontroli bezpieczeństwa, wpadki podczas odprawy – pisze gazeta „Bild am Sonntag”. Dodaje, że jedną z przyczyn tej sytuacji jest zbyt mała liczba pracowników na lotniskach.

Niemcy mają udziały w rosyjskim lotnisku wykorzystywanym do inwazji

Spółka zarządzająca lotniskiem Pułkowo pod Petersburgiem, które jest wykorzystywane w celach wojskowych, w 25 procentach należy do niemieckiego...

zobacz więcej

„Sytuacja w europejskim systemie transportu lotniczego jest ogromnym wyzwaniem dla wszystkich. Niedobór wykwalifikowanych pracowników w coraz większym stopniu dotyka codziennego życia ludzi. Rozwiązania krótkoterminowe byłyby bardzo pożądane, ale nie są zbyt prawdopodobne” – powiedział dziennikowi federalny minister transportu Volker Wissing.

„Mówiąc wprost: rząd nie wie, jak zapobiec letniemu chaosowi” – konstatuje „Bild am Sonntag”.

Rezolucja rad pracowniczych niemieckich lotnisk, do której dotarła gazeta, „pokazuje, jak dramatyczna jest sytuacja”.

Utrudnienia na lotniskach w Niemczech


Rady zakładowe z całych Niemiec ostrzegają przed „załamaniem systemu”, pisząc: „Według szacunków rad zakładowych, w Niemczech brakuje obecnie ponad 5 500 pracowników, z czego około 3 000 w samym Frankfurcie i Monachium”.

Odczuwają to pasażerowie „podczas odprawy, kontroli bezpieczeństwa, wchodzenia na pokład, obsługi bagażu i dalszej obsługi naziemnej samolotu, ale przede wszystkim pracownicy, którym grozi całkowite przeciążenie”. Jak informuje dziennik w tym tygodniu na lotnisku w Norymberdze 1700 sztuk bagażu po prostu nie zostało załadowanych do samolotów rejsowych.

Pierwsze linie lotnicze już zmniejszyły liczbę lotów. Tylko Lufthansa odwołała 900 lotów z Frankfurtu i Monachium, a Easyjet nawet 1000 – pisze „Bild am Sonntag”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej