RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Nowy sondaż do Sejmu. Wyniki przeliczono na mandaty

Jak wyglądałby rozkład sił w Sejmie? (fot. PAP/Piotr Nowak)
Jak wyglądałby rozkład sił w Sejmie? (fot. PAP/Piotr Nowak)

Najnowsze

Popularne

Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie wygrałoby wybory parlamentarne, gdyby odbywały się w niedzielę. Partia rządząca utrzymuje ponad 10-pkt. przewagę nad Platformą Obywatelską – tak wynika z nowego sondażu pracowni Estymator dla dorzeczy.pl.

Poncyliusz krytykuje embargo na węgiel. Jego słowa podłapała rosyjska propaganda

– Rząd bardzo szybko podjął decyzję w sprawie całkowitego embarga – powiedział w piątek na antenie Polskiego Radia 24 poseł KO Paweł Poncyliusz....

zobacz więcej

Na partię Jarosława Kaczyńskiego głosować chce 38,5 proc. respondentów. To wynik o 1 pkt proc. gorszy niż w poprzednim sondażu przeprowadzonym pod koniec maja.

Drugie miejsce z wynikiem na poziomie 27,1 proc. zajęła Koalicja Obywatelska (spadek o 1,3 pkt proc.). Trzecie miejsce w sondażu zajęła Lewica, którą wskazało 11,1 proc. respondentów (+0,6 pkt proc.).

Poza politycznym podium znalazła się Polska 2050 Szymona Hołowni, która może liczyć na 9 proc. głosów (+0,8 pkt proc.). Do Sejmu weszłyby jeszcze dwie partie: PSL-Koalicja Polska – 6,3 proc. (+0,1 pkt proc.) oraz Konfederacja – 5,8 proc. ankietowanych (+0,7 pkt proc.).

Na Kukiz’15 głosować chce 1,9 proc. wyborców (+0,3 pkt proc.). Inną partię wskazuje 0,3 proc. badanych (-0,2 pkt proc.).

Premier: Mam nadzieję, że pieniądze z KPO zostaną uruchomione na przełomie roku

Mam nadzieję, że pieniądze z KPO zostaną uruchomione na przełomie tego i kolejnego roku, ale nie blokuje to realizacji inwestycji; do finansowania...

zobacz więcej

Sondaż. Mandaty


W przeliczeniu tych wyników na mandaty – podaje dorzeczy.pl – sytuacja wygląda następująco: PiS uzyskuje 214 mandatów (21 mniej niż w wyborach parlamentarnych z 2019 roku). Koalicja Obywatelska zyskuje 5 mandatów i może liczyć na 139 miejsc w Sejmie.

Lewica może liczyć na 45 mandatów (o 4 mniej niż w 2019 roku.). Polska 2050 uzyskuje 36 posłów (w ostatnich wyborach formacja nie startowała). PSL traci 13 miejsc w Sejmie i uzyskuje 17 mandatów. Z kolei Konfederacja zdobyłaby 8 mandatów (-3).

Kukiz'15 nie uzyskałoby ani jednego miejsca. Inna formacja mogłaby liczyć na jeden mandat.

Badanie przeprowadzono w dniach 9-10 czerwca 2022 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1059 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię w wyborach do Sejmu będą głosować.

Szacowana frekwencja wyniosłaby 57 proc.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej