RAPORT

Tusk kontra Tusk

Częste koszmary senne mogą być wczesnym objawem choroby Parkinsona

Odkrycie zostało poczynione w toku trwających 12 lat badań klinicznych (fot. Matthew Horwood/Getty Images)
Odkrycie zostało poczynione w toku trwających 12 lat badań klinicznych (fot. Matthew Horwood/Getty Images)

Jeśli jesteś mężczyzną po 60. roku życia i często miewasz koszmary senne, powinieneś powiadomić o tym swojego lekarza, gdyż może to być zwiastun choroby Parkinsona. Tak wynika z ustaleń poczynionych przez badaczy z Uniwersytetu w Birmingham.

To jeden z najistotniejszych czynników rozwoju dzieci

Występowanie zdrowego snu w danej społeczności jest najważniejszym predyktorem szans dzieci na pozytywny rozwój i sukces – wynika z analizy...

zobacz więcej

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Badanie opisane w czasopiśmie „eClinicalMedicine” koncentrowało się na starszych mężczyznach, którzy często doświadczali koszmarów. W eksperymencie, który trwał 12 lat, wzięło udział prawie 4 tys. Seniorów. Naukowcy odkryli, że byli oni dwukrotnie bardziej narażeni na późniejszą diagnozę choroby Parkinsona niż mężczyźni, którzy nie mieli powtarzających się złych snów. Koszmary mogą zacząć pojawiać się na kilka lat przed wystąpieniem charakterystycznych objawów choroby Parkinsona, którymi są m.in. kłopoty z inicjacją ruchu, spowolnienie czy drżenie. Pierwsze objawy zawsze obejmują wyłącznie jedną stronę ciała – prawą lub lewą. Z czasem choroba atakuje całe ciało.

Statystycznie częściej chorują mężczyźni niż kobiety.

„Chociaż musimy przeprowadzić dalsze badania w tej dziedzinie, dotychczasowa analiza znaczenia złych snów może wskazywać, że osoby, które doświadczają zmian w swoich snach w starszym wieku bez oczywistej przyczyny, powinny zasięgnąć porady medycznej” – nadzorująca badanie neurolog, dr Abidemi Otaiku, stwierdziła w komunikacie prasowym.

W Polsce na Parkinsona cierpi ok. 80 tys. osób, ale liczba ta może być nawet dwukrotnie większa, gdyż postawienie właściwej diagnozy nie zawsze jest proste. Jest to druga pod względem częstotliwości występowania, po chorobie Alzheimera, nieuleczalna choroba zwyrodnieniowa układu nerwowego. Jej przebieg jest zwykle powolny, wieloletni i postępujący.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej