RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Prezydent Zełenski: Ukraina wniosła ogromny wkład w obronę wartości dzielonych z UE

Ursula von der Leyen i Wołodymyr Zełenski (fot. EU Commission / Pool/Anadolu Agency via Getty Images)
Ursula von der Leyen i Wołodymyr Zełenski (fot. EU Commission / Pool/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Naród ukraiński poczynił ogromny wkład w obronę wolności i wartości dzielonych z Unią Europejską – przekonywał w sobotę prezydent Wołodymyr Zełenski w Kijowie po spotkaniu z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Ukraina bliżej UE. Zełenski przekazał kwestionariusz [WIDEO]

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał w poniedziałek szefowi unijnego przedstawicielstwa w Kijowie Matti Maasikasowi ankietę dotyczącą...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Zełenski pokreślił, że w czasie inwazji rosyjskiej Ukraina i jej instytucje udowodniły, że są zintegrowane ze środowiskiem europejskim. Jak wskazał, sondaże opinii publicznej w krajach unijnych dowodzą, że większość ich obywateli uważa Ukrainę za część europejskiej rodziny.

„Doceniam determinację Ukrainy na drodze do UE”


Prezydent Ukrainy podkreślił, że jego kraj oczekuje na polityczne decyzje w sprawie członkostwa w Unii. Mówił też, że niebawem można się spodziewać wypełnienia przez jego kraj ankiety w sprawie członkostwa.

– Wkrótce udzielimy wyczerpujących odpowiedzi na pytania z ankiety, której pierwszą część komisarz von der Leyen przekazała mi w Kijowie na początku kwietnia, a w przyszłym tygodniu oczekujemy opinii Komisji Europejskiej w sprawie spełnienia przez Ukrainę tak zwanych kryteriów kopenhaskich członkostwa – powiedział Zełenski po spotkaniu z szefową KE.

Zobacz także: Zełenski: UE może zrobić historyczny krok


W Kijowie Ursula von der Leyen chwaliła odwagę narodu ukraińskiego. Kwestia członkostwa Ukrainy ma być podjęta na posiedzeniu Rady Europejskiej 23 i 24 czerwca.

Krok do członkostwa Ukrainy w UE. Von der Leyen wręczyła Zełenskiemu dokument [WIDEO]

Unia Europejska stoi przy Ukraińcach – powiedziała w piątek w Kijowie przewodnicząca Komisji Europejskiej. Jak oceniła, „naród ukraiński niesie...

zobacz więcej

– Bardzo doceniam determinację Ukrainy na drodze do akcesji do Unii Europejskiej, ścieżka do członkostwa jest znana i opiera się na konkretnych wyznacznikach – powiedziała w sobotę przewodnicząca Komisji Europejskiej. Jak zaznaczyła, „Komisja intensywnie pracuje nad ukończeniem swojej oceny wniosku aplikacyjnego Ukrainy do UE”. – O tym właśnie rozmawiałam w sobotę w Kijowie, i te rozmowy pozwolą nam dokończyć ten dokument do końca przyszłego tygodnia – zaznaczyła.

Von der Leyen chwaliła m.in. sprawność ukraińskiej administracji, która funkcjonuje na wszystkich szczeblach mimo wojny oraz proces cyfryzacji kraju. Dodała, że Ukraina wiele zrobił w sprawie praworządności, ale konieczne są dalsze reformy, które m.in. pozwoliłyby lepiej walczyć z korupcją i przyciągać więcej inwestycji.

– Jestem przekonana, że wspólnie przetrwamy tę okrutną, zbrodniczą wojnę, a naród ukraiński z naszą pomocą odbuduje ten piękny kraj i go zmodernizuje – mówiła szefowa KE.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej