RAPORT

Wojna na Ukrainie

W Krakowie powstaje smoczy szlak

Smok wawelski w Krakowie (fot. Shuttesrtock)
Smok wawelski w Krakowie (fot. Shuttesrtock)

Wrocławianie mają krasnale, a Kraków, nie może być inaczej – będzie mieć smoki. Powstaje właśnie smoczy szlak. Figurki legendarnych stworów pojawią się w różnych punktach miasta – poinformował w sobotę prezydent Jacek Majchrowski.

Smoki opanowały Kraków. Przeszły przez miasto w kolorowej paradzie [WIDEO]

Już po raz 21. ulicami Krakowa przeszła Wielka Parada Smoków. Imprezie, która przyciągnęła tłumy turystów, towarzyszy dwudniowy Smoczy Piknik...

zobacz więcej

– To realizacja jednego z projektów budżetu obywatelskiego miasta Krakowa. Figury, wykonane według projektów Andrzeja Mleczki i Edwarda Lutczyna, pojawią się w różnych punktach naszego miasta w jesieni – napisał w sobotę w mediach społecznościowych prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Gdzie pojawią się figurki smoka?


Sześć figurek legendarnego stwora pojawi się jesienią w przy kładce o. Bernatka, kolorowych schodach przy ul. Tatrzańskiej, przy Szkole Podstawowej 29, na placu Axentowicza oraz w parku Krakowskim i parku Jordana.

– Są to lokalizacje, które pozwolą smokom rozgościć się w naszym mieście przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego poziomu troski o przestrzeń i kulturowy krajobraz miasta – przekonują urzędnicy w informacji prasowej.

Zobacz także: Smok wawelski przestał ziać ogniem


Figury są przygotowywane we współpracy z Wydziałem Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, autorami rzeźb są prof. Jan Tutaj oraz dr Jacek Dudek.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Projekt jest związany z przypadającą w tym roku 50. rocznicą rzeźby krakowskiego smoka zaprojektowanej przez Bronisława Chromego.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej