RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Uciekł z Ukrainy 23 lutego. Generał zatrzymany, miał przy sobie szmaragdy

Andrij Naumow zatrzymany (fot. РАДІО СВОБОДА)
Andrij Naumow zatrzymany (fot. РАДІО СВОБОДА)

Najnowsze

Popularne

Na granicy między Serbią a Macedonią zatrzymano byłego generała Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Andrija Naumowa. Mężczyzna miał przy sobie kilkaset tysięcy euro i dwa szmaragdy. Uciekł z Ukrainy 23 lutego, dzień przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji.

SBU przechwyciła kolejną rozmowę. „Wszystko zrzucamy: kasety, fosfor”

Rozmowa przechwycona przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy potwierdza wykorzystywanie przez Rosjan w Ukrainie bomb fosforowych i kasetowych –...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Naumow został zatrzymany 7 czerwca przez straż graniczną na granicy między Serbią a Macedonią Północną za próbę przemytu dużej ilości niezgłoszonej gotówki i kamieni szlachetnych. Naumow został zatrzymany wraz z obywatelem Niemiec, który był prawdopodobnie jego kierowcą.

Według portalu Obozrevatel były generał SBU miał przy sobie ponad 600 tys. euro, znaczną ilość gotówki (ponad 100 tysięcy) w dolarach oraz diamenty. Ukraińska Prawda podaje, że miał mieć dwa szmaragdy.

Zatrzymani trafili do aresztu pod zarzutem „nielegalnego obrotu cennymi dobrami materialnymi”. Zgodnie z prawem serbskim za takie przestępstwo grozi od roku do 12 lat więzienia. Według mediów Naumow nie zwrócił się o pomoc konsularną do przedstawicieli Ukrainy.

Kim jest Andrij Naumow?


Naumow był szefem Głównego Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Służby Bezpieczeństwa Ukrainy od 2019 r. do lipca 2021 r. W 2020 r. Wołodymyr Zełenski nadał mu stopień generała brygady. Wcześniej ponad 12 lat pracował w Prokuraturze Generalnej Ukrainy.

Kilkanaście godzin przez rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na pełną skalę Naumow uciekł z Ukrainy wraz z kilkoma innymi osobami. 31 marca Zełenski ogłosił, że pozbawia Naumowa tytułu generała. Służby wszczęły śledztwo dotyczące zdrady.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej