RAPORT

Pogarda

Polska elektrownia jądrowa. Amerykanie zarezerwowali już turbiny

Amerykanie maja nadzieję, że japońskie turbiny wykorzystają w Polsce (fot. arch.PAP/CTK, zdjęcie ilustracyjne)
Amerykanie maja nadzieję, że japońskie turbiny wykorzystają w Polsce (fot. arch.PAP/CTK, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Polska wybierze w drugiej połowie roku partnera technologicznego i finansowego Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Wpłynęły już dwie oferty, koreańska i francuska, trzecią mają złożyć Amerykanie. Ci ostatni już teraz rezerwują sobie japońskie turbiny, które miałyby zostać wykorzystane w naszym kraju – informuje portal biznesalert.pl.

Amerykanie dostarczą Ukrainie paliwo jądrowe

Ukraiński państwowy koncern Enerhoatom podpisał z amerykańską firmą Westinghouse umowę na dostawę paliwa jądrowego do wszystkich ukraińskich...

zobacz więcej

Bechtel – operator elektrowni jądrowych z USA – podpisał memorandum o porozumieniu z japońskim Toshiba America Energy Systems, dotyczące dostaw turbin parowych oraz generatorów na poczet budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

Westinghouse wraz z Bechtel chcą budować reaktory także w Czechach oraz na Ukrainie.

Kto zbuduje pierwszą polską elektrownię jądrową?


Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co dwa-trzy lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW. Polacy otrzymali już w tej sprawie wstępne oferty od francuskiego EDF i koreańskiego KHNP, a teraz czekają na amerykański Westinghouse.

Umowa o przygotowaniu prac inżynieryjnych i projektowych (Front-End Engineering and Desing), opłacona z grantu Amerykańskiej Agencji Handlu i Rozwoju pozwoli przedstawić ofertę w oparciu o współpracę Bechtela oraz Westinghouse oraz technologię reaktora AP1000 – informuje portal biznesalert.pl.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej