RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Sondaż o kanale na Mierzei Wiślanej. Zaskakujące, jak odpowiedzieli wyborcy PO

Otwarcie kanału przez Mierzeję ma nastąpić 17 września (fot. arch.PAP/Adam Warżawa)
Otwarcie kanału przez Mierzeję ma nastąpić 17 września (fot. arch.PAP/Adam Warżawa)

Najnowsze

Popularne

Większość badanych pozytywnie ocenia decyzję o budowie kanału na Mierzei Wiślanej. Przeciw tej inwestycji jest zaledwie kilkanaście procent badanych – tak wynika z nowego sondażu Social Changes dla wpolityce.pl. Jak o kanale wypowiedzieli się wyborcy Platformy Obywatelskiej? Wśród zwolenników partii Donalda Tuska więcej jest zwolenników niż przeciwników budowy.

Thun ubolewa nad przekopem Mierzei Wiślanej. „Niby Rosjanie tutaj strasznie zagrażają”

Europosłanka Platformy Obywatelskiej Róża Thun udała się na miejsce przekopu Mierzei Wiślanej. Przedstawiała tam swoje argumenty przeciwko tej...

zobacz więcej

Przekop Mierzei Wiślanej to jedna z najważniejszych inwestycji, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski. Dzięki przekopowi – jak mówiła minister klimatu Anna Moskwa, uzyskaliśmy pełną suwerenność własnej granicy i dostęp do naszego terytorium bez rosyjskiego pośrednika.

Kanał na Mierzei Wiślanej. Sondaż


Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie serwisu wpolityce.pl wynika, że ponad połowa badanych popiera tę inwestycję. „Zdecydowanie pozytywnie” lub „raczej pozytywnie” wypowiada się o niej aż 58 proc. badanych.

Są też przeciwnicy kanału na Mierzei Wiślanej. Krytycznie o inwestycji wypowiada się 17 proc. ankietowanych. Co czwarty respondent nie ma zdania w tej sprawie.

Budowę kanału popiera aż 91 proc. wyborców Prawa i Sprawiedliwości oraz 41 proc. zwolenników Koalicji Obywatelskiej i 53 proc. wyborców Polski 2050. Przypomnijmy, to przedstawiciele KO i Polski 2050 torpedowali tę inwestycję.

– Skoro natura nie zrobiła tego przekopu, to wydaje mi się, że to nie ma sensu. Gdyby natura chciała, żeby był tam przekop, to by był – mówiła w 2019 roku Małgorzata Kidawa-Błońska z PO.

Wpolityce.pl podsumowując wyniki sondażu komentuje, że „przekop Mierzei Wiślanej, który przez lata postulował Jarosław Kaczyński, staje się szczególnie istotny właśnie teraz, w czasie, gdy Rosja napadła na Ukrainę, rozpętując krwawą i zapewne długą wojnę”. „Polska i w tej sferze uniezależnia się od agresywnego sąsiada, umożliwia także rozwój Elblągowi oraz innym miejscowościom, zwiększając jednocześnie swoje możliwości w dziedzinie gospodarki morskiej” – czytamy.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym w dniach od 3 do 6 czerwca 2022 roku. W badaniu wzięło udział 1065 osób.

Przekop Mierzei Wiślanej. Trwa zalewanie śluzy

W kanale żeglugowym na Mierzei Wiślanej rozpoczęło się zalewanie śluzy. Napełnianie następuje od strony Zatoki Gdańskiej. Potem rozpoczną się testy...

zobacz więcej

Kiedy otwarcie?


Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk informował, że prace nad budową kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną idą zgodnie z planem i nie ma zagrożenia dla ich realizacji. Przypomniał, że otwarcie kanału przez Mierzeję ma nastąpić 17 września.

Nowa droga wodna łączącą Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską ma wzmocnić suwerenność Polski i uniezależnić ją od decyzji strony rosyjskiej.

Na przepłynięcie przez Cieśninę Piławską polskie jednostki musiały każdorazowo uzyskiwać zgodę Rosji. Po wybudowaniu kanału nie będą musiały tego robić.

Dzięki przekopowi skróci się też droga jednostek płynących z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany. Inwestycja wzmocni planowo port w Elblągu i porty nad Zalewem Wiślanym.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej