RAPORT

Wojna na Ukrainie

Są jak małe centra recyklingu. Robaki, które jedzą plastik

Na plastikowej diecie mogą nawet przytyć (fot. China Photos/Getty Images).
Na plastikowej diecie mogą nawet przytyć (fot. China Photos/Getty Images).

Naukowcy zidentyfikowali robaki, które potrafią przeżyć jedząc tylko jedno z popularnych tworzyw sztucznych – polistyren. Wykorzystanie działających w nich enzymów może pozwolić na przetwarzanie plastiku na masową skalę.

Bioodpady otrzymają nowe życie. Projekt rozwiąże wiele problemów

Aby zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska, rozwiązać problem coraz bardziej ograniczonych zasobów naturalnych i wesprzeć wzrost gospodarczy,...

zobacz więcej

Badacze z University of Queensland, na łamach periodyku „Microbial Genomics” opisali nietypową i wyjątkowo obiecującą zdolność pewnego robaka.

Jak zauważyli, hodowany często jako pokarm dla zwierząt, zwany czasami superrobakiem drewnojad (Zophobas morio) doskonale radzi sobie z trawieniem jednego z popularnych tworzyw sztucznych – polistyrenu.

Naukowcy hodowali te robaki na trzech różnych dietach – na otrębach, polistyrenie lub bez jedzenia.

„Odkryliśmy, że superrobaki karmione tylko polistyrenem nie tylko przetrwały, ale na dodatek przybrały nico na wadze” – donosi dr Chris Rinke, autor eksperymentu. – Wskazuje to, że robaki te mogą pobierać energię z polistyrenu, prawdopodobnie z pomocą bakterii żyjących w ich jelitach – dodaje.

Plaga szalonych mrówek zabija zwierzęta w Australii

Aktywiści wzywają władze Australii do podjęcia pilnych działań, by opanować plagę „żółtych szalonych mrówek”. Inwazyjne insekty atakują chmarami,...

zobacz więcej

Badania genetyczne pozwoliły już na odnalezienie kilku enzymów odpowiedzialnych za nietypową umiejętność drewnojada.

Nadzieja dla środowiska


W dłuższej perspektywie australijski zespół zamierza wykorzystać te informacje do syntezy enzymów, które będą rozkładały plastik na masową skalę, w specjalnych przetwórniach.

Teraz, w celu prowadzenia dalszych badań, planują hodowanie jelitowych bakterii robaka w laboratorium.

„Superrobaki są jak małe centra recyklingu – rozdrabniają plastik w swoich otworach gębowych, a potem karmią nim bakterie w jelicie. Produkty pochodzące z tych reakcji można wykorzystać do wytwarzania wysokojakościowych substancji, takich jak bioplastiki” – mówi dr Rinke.

„Możemy więc myśleć o tym, jak zwiększyć skalę tego procesu do poziomu potrzebnego do stworzenia całego zakładu przetwórczego” – dodaje współpracująca z badaczem Jiarui Sun.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej