RAPORT

Wojna na Ukrainie

Festiwal „Dwa Teatry” w Zamościu. Magdalena Zawadzka i Andrzej Mastalerz uhonorowani

Magdalena Zawadzka i Andrzej Mastalerz (fot. TT/Polskie Radio)
Magdalena Zawadzka i Andrzej Mastalerz (fot. TT/Polskie Radio)

Aktorka teatralna i filmowa Magdalena Zawadzka oraz aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i reżyser Andrzej Mastalerz zostali nagrodzeni podczas XXI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”, który w piątek rozpoczął się w Zamościu.

Orły rozdane. „Aida” najlepszym filmem

Poświęcona masakrze w Srebrenicy „Aida” Jasmili Zbanic otrzymała Polską Nagrodę Filmową Orły 2022 w kategorii Najlepszy film. Do twórców obrazu...

zobacz więcej

Podczas gali otwarcia festiwalu w piątek wieczorem redaktor naczelna TVP Kultura Kalina Cyz i przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski wręczyli Magdalenie Zawadzkiej Wielką Nagrodę Festiwalu „Dwa Teatry – Zamość 2022” przyznawaną za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia.

Odbierając nagrodę aktorka podziękowała za docenienie wieloletniej pracy. – Dzięki tej nagrodzie mam szansę znaleźć się w gronie wybitnych twórców, luminarzy polskiej kultury – powiedziała.

Cyz przypomniała, że nagrodzona debiutowała w filmie „Spotkanie w bajce”, jako nastolatka w 1962 r., następnie występowała m.in. w „Rozwodów nie będzie”, „Pieczone gołąbki”, „Mocne uderzenie”, „Sublokatorze” i w „Panu Wołodyjowskim”. W Teatrze Telewizji występowała od 1967 r. m.in. w spektaklach „Makbet”, „Poskromienie złośnicy”, „Hamlet”, „Wszystko dobre co się dobrze kończy”, „Igraszki z diabłem”, „Obrona Ksantypy”, „Na dnie”, „Dwa teatry” czy „Skiz”. Wystąpiła także w licznych słuchowiskach Polskiego Radia.

Andrzej Mastalerz z Teatrem Polskiego Radia związany jest od przeszło 20 lat. Stworzył niemal 300 kreacji w radiowych słuchowiskach i 50 w telewizyjnych przedstawieniach. Pierwszą znaczącą rolę nagrodzony zagrał w „Nad rzeką, której nie ma” w 1991 r. Grał także w filmach Agnieszki Holland „Europa, Europa” i „W ciemności”, wystąpił w produkcjach „Kroll” i „Pokłosie”. Zagrał w wielu spektaklach Teatru TV m.in. w „Ciemno”, „Piękno”, „Bigda idzie!”. Wyreżyserował spektakl „Komedianci, czyli Konrad nie żyje” Bronisława Wildsteina, którego przedpremierowy pokaz odbędzie się podczas festiwalu „Dwa Teatry” w Zamościu.

Odbierając nagrodę, mówił, jakie znaczenie ma dla niego radiowy teatr wyobraźni i teatr telewizji. Zaznaczył, że ta nagroda to dla niego wielki zaszczyt. Podkreślił, że polska kultura bez Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji byłaby zdecydowanie uboższa. W tym roku o Grand Prix festiwalu walczy 19 słuchowisk oraz 12 spektakli. Zwycięzców poznamy 13 czerwca. Prezentacje konkursowe odbywają się w Jazz Clubie Kosz oraz w Ratuszu Miejskim. Wśród imprez towarzyszących są m.in. spotkania z gwiazdami, wystawy, koncerty, wieczory literackie i warsztaty dla najmłodszych. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Zobacz także: W La Scali zadzwonił telefon. Dyrygent wszystkich zaskoczył

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej