RAPORT

Wojna na Ukrainie

Inflacja w USA osiągnęła najwyższy poziom od ponad 40 lat

Inflacja w USA (fot. Shutterstock)
Inflacja w USA (fot. Shutterstock)

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w maju o 1 proc. i w ujęciu rocznym osiągnął poziom 8,6 proc. – podało w piątek Biuro Statystyk Pracy (BLS). Tym samym inflacja osiągnęła najwyższy poziom od grudnia 1981 r.

Rekordowa inflacja w USA i Europie. MFW pokazało, skąd się ona bierze

„Skutki wojny będą się rozprzestrzeniać daleko i szeroko” – piszą analitycy Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Podkreślają, że w Stanach...

zobacz więcej

Jak podał urząd, głównymi czynnikami napędzającymi inflację były ceny energii, żywności i czynszów, które w ciągu miesiąca wzrosły odpowiednio o 3,9 proc., 1,2 proc. i 0,6 proc. Nie uwzględniając energii i żywności, wskaźnik CPI wzrósł o 0,6 proc. w maju i o 6 proc. w ciągu 12 miesięcy.

Majowy wzrost inflacji nastąpił po niewielkim spowolnieniu wzrostu cen w kwietniu, związanym z – tymczasowym, jak się okazało – spadkiem wartości ropy naftowej. W ciągu ostatnich 12 miesięcy benzyna w USA podrożała o 48,7 proc., zaś żywność o 10,1 proc.

W reakcji na wysoką inflację w ubiegłym tygodniu Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe o 0,5 punktu. Jak podał „Wall Street Journal”, decyzja o podobnej podwyżce prawdopodobnie zostanie podjęta w przyszłym tygodniu.

Zobacz także: Wzrost cen w Stanach Zjednoczonych


Prezydent USA Joe Biden nazwał w środę inflację „zmorą naszej egzystencji” i podkreślał, że walka z nią jest głównym priorytetem w jego polityce wewnętrznej. Sekretarz skarbu Janet Yellen stwierdziła w czwartek, że inflacja na poziomie 8 proc. jest „nie do przyjęcia”. Przyznała jednocześnie, że spadek cen benzyny jest mało prawdopodobny w bliskiej przyszłości. Dodała też, że choć oczekuje słabszego wzrostu gospodarczego w tym roku, to wbrew niektórym prognozom nie spodziewa się recesji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej