RAPORT

Wojna na Ukrainie

Naukowcy: Podatki mogą wpłynąć na zmianę nawyków żywieniowych

Polityka żywieniowa może zmienić zachowania zakupowe (fot. Shutterstock)
Polityka żywieniowa może zmienić zachowania zakupowe (fot. Shutterstock)

Połączony podatek ekologiczny i zdrowotny wpłynąłby na wzrost sprzedaży owoców i warzyw – i jednocześnie zredukował konsumpcję zakupów słodkich napojów, alkoholu i niezdrowych przekąsek – twierdzą naukowcy z Wielkiej Brytanii.

Czy picie alkoholu podnosi ryzyko zachorowania na raka? Najnowszwe badania

Najnowsze badanie zorganizowane przez WHO pokazuje, że alkohol spożywany nawet w umiarkowanych dawkach podnosi zagrożenie nowotworami - m.in....

zobacz więcej

Naukowcy z Wielkiej Brytanii przeanalizowali, w jaki sposób polityka żywieniowa może zmienić zachowania zakupowe ogółu społeczeństwa, aby pomóc w walce ze zmianami klimatu i w poprawie diety. Badanie przeprowadzili naukowcy z University of Exeter, University of Reading oraz London School of Hygiene & Tropical Medicine (LSHTM). Wzięło w nim udział 6000 respondentów z Wielkiej Brytanii. Opublikowano je w „Nature Foods”.

Brytyjscy eksperci ustalili, że połączony podatek ekologiczny i zdrowotny w Wielkiej Brytanii mógłby obniżyć roczne emisje gazów cieplarnianych o prawie 40 megaton CO2.

Respondentom przedstawiono listę popularnych produktów spożywczych i napojów (przypominającą supermarket internetowy) i poproszono ich o wskazanie swoich typowych zakupów tygodniowych.

Zobacz także: Ekologiczna żywność gorsza dla klimatu niż ta produkowana konwencjonalnie


Kolejne pytania przedstawiały ten sam asortyment produktów, ale z nowymi cenami i/lub innymi informacjami o produkcie, aby symulować wpływ podatków od żywności na wybory konsumentów i dostarczać szczegółowych informacji na temat właściwości zdrowotnych i/lub emisji gazów cieplarnianych różnych produktów.

Przekleństwo samotnego banana. Wyrzucamy pieczywo, wędliny i owoce

42 proc. Polaków przyznaje, że zdarza im się wyrzucić żywność, najczęściej pieczywo, wędliny i owoce. Głównym powodem, dla którego trafia ona do...

zobacz więcej

Za każdym razem, gdy na potrzeby badania w opisie produktów spożywczych wprowadzano nową politykę, respondenci mogli korygować swoje wybory żywieniowe. Zmiany w odpowiedziach naukowcy wykorzystywali do oceny wpływu różnych polityk na zachowania związane z zakupami żywności – a co za tym idzie, na emisje gazów cieplarnianych i jakość diety.

– Do tej pory rządy na całym świecie w najlepszym razie powstrzymywały się przed wprowadzeniem podatków od żywności, koncentrując się na zachętach podatkowych, mających powstrzymać konsumpcję niezdrowej żywności – powiedział główny autor artykułu opisującego wyniki badania, dr Michela Faccioli z University of Trento.

Faccioli dodał: „Nasze ustalenia pokazują, że polityka żywnościowa, która zakłada dodatkowe opodatkowanie produktów o dużym śladzie klimatycznym, może znacząco przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, poprawiając jednocześnie jakość diety ludzi”.

Dr Cherry Law z University of Reading zwróciła uwagę, że wyniki badania wpisują się politykę ograniczania emisji CO2 i dbałość o zdrowie publiczne.

Diabetolog: Cukier powinien być zakazany, nie jest nam potrzebny

Cukier w diecie nie jest nam potrzebny, sprzyja jedynie otyłości, powinien być nawet zakazany. Aby zmniejszyć jego spożycia, należy go opodatkować,...

zobacz więcej

„Nasze wyniki pokazują, że dodanie pierwiastka węglowego do jakiegokolwiek podatku od żywności może stworzyć korzystną dla obu stron sytuację, w której można byłoby rozwiązać zarówno problemy zdrowotne i środowiskowe” – powiedziała Law.

Ostrzegła też, że „rządy mogą być bardziej niż kiedykolwiek niezdecydowane wobec użycia środków fiskalnych, ale konsekwencje braku działania mogą być jeszcze bardziej kosztowne”.

Profesor Ian Bateman, dyrektor Land, Environment, Economics and Policy Institute na Uniwersytecie Exeter (LEEP), zwrócił uwagę na trudną sytuację w związku z rosnącymi cenami żywności. „Mamy świadomość, jak wiele rodzin zmaga się obecnie ze wzrostem cen żywności i energii. Nasze badanie pokazuje, że znaczne redukcje emisji można osiągnąć nawet bez zastosowania najwyższych stawek podatkowych na ceny żywności, co może zwiększyć społeczną akceptację dla interwencji” – wskazała Bateman.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Autorzy badania przyznają, że zdają sobie sprawę z ograniczeń interpretacji wyników, ponieważ badanie zostało przeprowadzone w Wielkiej Brytanii – czyli kraju o wysokich dochodach obywateli. Potrzebne są dalsze badania, aby upewnić się, że wprowadzenie połączonego podatku ekologicznego i i zdrowotnego, wywołałoby taką samą reakcję społeczeństw w krajach o niskich i średnich dochodach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej