RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Ujawniamy: Piotr Kraśko przez lata nie płacił podatków

Najnowsze

Popularne

Aż przez cztery lata Piotr Kraśko, prezenter „Faktów” TVN, a wcześniej twarz „Wiadomości” TVP z czasów Platformy Obywatelskiej, nie płacił podatków. A zarabiał wówczas miliony. Należności uiścił dopiero, kiedy odkryła to skarbówka w ramach sprawdzania szczelności systemu podatkowego. Próbowaliśmy skontaktować się z Piotrem Kraśką, ale do momentu publikacji tego tekstu nie odpowiedział na nasze pytania.

Piotr Kraśko usłyszał zarzuty

Prezenter TVN Piotr Kraśko w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie usłyszał zarzuty za prowadzenie samochodu bez uprawnień – potwierdził portal...

zobacz więcej

Raport ws. kradzieży VAT

Wykrycie nieuczciwego podatnika było możliwe dzięki uruchomieniu w 2016 r. przez rząd PiS tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). To nowoczesny system pozwalający m.in. na sprawdzenie, czy od wystawionych faktur przedsiębiorca uiścił należności skarbowe.

W praktyce funkcjonuje to tak, że kiedy przedsiębiorca wystawia fakturę swojemu kontrahentowi, rodzi to obowiązek podatkowy. Do uiszczenia podatku zobowiązany jest wystawiający fakturę. Jednak do 2016 r. wykrycie, czy podatek został zapłacony, nie było łatwe.

Kraśko nie składał zeznań podatkowych


Żeby to ustalić, trzeba było szczegółowo sprawdzać papierową dokumentację. Od sześciu lat robią to systemy komputerowe co pozwala szybko wychwytywać nieprawidłowości.

W 2017 r. kontrolerzy odkryli, że od 2012 r. Kraśko, który wówczas pracował w TVP na eksponowanym i dobrze płatnym stanowisku prezentera i szefa „Wiadomości”, nie składa rocznych zeznań podatkowych, czyli tzw. PiT-u.

Jest akt oskarżenia przeciwko Piotrowi Kraśce

Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Piotrowi Kraśce. Znany dziennikarz TVN został oskarżony o prowadzenie...

zobacz więcej

Przy okazji ustalono, że Kraśko od 2008 r. ma zarejestrowaną działalność gospodarczą, ale firma nie wykazuje żadnych przychodów ani obrotów. Nawiasem mówiąc, nawet gdyby nie przynosiła żadnych dochodów, to i tak przedsiębiorca powinien składać zeznania podatkowe.

Ale Kraśko nie składał w Urzędzie żadnych formularzy podatkowych. Wstępna analiza JPK wykazała, że w tym okresie z samej tylko działalności gospodarczej mógł zarobić 2,8 mln. Dodatkowo z etatu telewizyjnego zarobił ponad 700 tys.

Telewizja od tych pieniędzy odprowadzała zaliczki na podatek. Jednak prezenter aż przez cztery lata nie składał ani deklaracji VAT, ani PiT, mimo że miał taki obowiązek.

Kilkaset tysięcy zaległości


Po dokonaniu tych ustaleń Piotr Kraśko został powiadomiony o zamiarze wszczęcia wobec niego kontroli. Po otrzymaniu tego pismo wydarzenia potoczyły się błyskawicznie. Kraśko złożył zaległe deklaracje VAT-7 za okres od stycznia 2012 do grudnia 2016 r., a także PIT-y 36L i 37 za lata 2012-2015.

Bezkarność Kraśki. Zamiast wyciągnąć konsekwencje, TVN dał mu do prowadzenia „Fakty”

Piotr Kraśko poprowadził wtorkowe wydania „Faktów TVN”. Mówił m. in. o obostrzeniach pandemicznych, pracach nad projektem zmiany prawa oświatowego...

zobacz więcej

Równocześnie zapłacił zaległe podatki wraz z odsetkami na kwotę ponad 760 tys. Co ciekawe, składając zaległe zeznania Kraśko ujawnił faktury, których nie odkryli jeszcze kontrolerzy, na kwotę prawie 400 tys. zł. Od tych przychodów też musiał zapłacić podatek.

W sumie wartość wszystkich zaległości wobec skarbu państwa, zarówno od dochodów ujawnionych przez skarbówkę, jak i tych, do których przyznał się sam Kraśko, wyniosła prawie 850 tys.

Fakt, że Kraśko ujawnił nie tylko dochody, które ustaliła skarbówka, ale również pozostałe, uznano za okoliczność łagodzącą i w rezultacie sprawę zamknięto.

Przypomnimy, że nie jest to pierwsza kontrowersyjna sprawa Piotra Kraśki. Jak ujawniły media, przez wiele lat jeździł on samochodami, mając zabrane uprawnienia do kierowania pojazdami. Kilka dni temu do sądu trafił akt oskarżenia.

Próbowaliśmy skontaktować się z Piotrem Kraśką, ale do momentu publikacji tego tekstu nie odpowiedział na nasze pytania.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej