RAPORT

Wojna na Ukrainie

Tajemniczy wyciek na Bałtyku. Wykryto plamę po nieznanej substancji

Na powierzchni powstała plama o powierzchni 77 km kw. (fot.  Kustbevakningen)
Na powierzchni powstała plama o powierzchni 77 km kw. (fot. Kustbevakningen)

Na Morzu Bałtyckim u wybrzeży Szwecji wykryto masowy wyciek nieznanej substancji – poinformowała straż przybrzeżna tego kraju. Na powierzchni powstała plama o powierzchni 77 kilometrów kwadratowych.

NASA powoła niezależny zespół do zbadania UFO

Amerykańska agencja kosmiczna NASA ogłosiła w czwartek, że powoła niezależny zespół do naukowego zbadania „niezidentyfikowanych zjawisk...

zobacz więcej

„Nie jest jeszcze jasne, z czego składa się wyciek, ale nie jest to olej mineralny. Obecnie nie ma ryzyka, że substancja dostanie się do lądu” – poinformowała straż przybrzeżna w oświadczeniu cytowanym przez „The Guardian”.

Jak poinformowano, z wody zostały pobrane próbki substancji i dopiero po ich zbadaniu będzie można określić właściwości substancji. Wyniki testów mają być gotowe w przyszłym tygodniu.

Rozpoczęło się także wstępne śledztwo w sprawie przestępstwa przeciwko środowisku. „Sprawdzamy między innymi, które statki przepływały przez ten obszar i jaki miały ładunek” – zaznaczyła straż przybrzeżna.

Według straży może to być biopaliwo ze statku towarowego. „Rośnie ilość nowych paliw transportowanych drogą morską – na przykład biopaliwa – które w kontakcie z wodą wykazują różnorodne zachowania, co utrudnia szybkie ustalenie, co to za substancja” – poinformował szef szwedzkiej straży przybrzeżnej Jonatan Tholin.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej