RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wybrano najdroższe miasta świata 2022. Nowy Jork goni Hongkong

Manhattan, Nowy Jork (fot. James Leynse/Corbis via Getty Images)
Manhattan, Nowy Jork (fot. James Leynse/Corbis via Getty Images)

W dorocznym raporcie przygotowanym przez firmę ECA International Hongkong utrzymał swoją zeszłoroczną pozycję i miano miasta, w którym koszty utrzymania są najwyższe. W tegorocznym rankingu Nowy Jork awansował z pozycji czwartej na miejsce drugie. Genewa utrzymała zaś swoją zeszłoroczną, trzecią pozycję.

Zniszczył bezcenne eksponaty w muzeum, bo pokłócił się z dziewczyną

Swoją ostatnią sprzeczkę z ukochaną pewien mieszkaniec Dallas zapamięta na długo i prawdopodobne rozstanie będzie najmniejszą z konsekwencji tej...

zobacz więcej

Coroczny ranking powstaje w oparciu o zestawienie cen podstawowych produktów spożywczych, jak mleko czy olej, produktów gospodarstwa domowego, cen czynszu, transportu publicznego i siły lokalnej waluty. Zestawiając ze sobą koszta życia eksperci z firmy ECA International wskazują najdroższe do życia miasta. W tym roku, podobnie zresztą jak i w ubiegłym, na szczycie zestawienia znalazł się Hongkong.

„Chociaż Hongkong został dotknięty rosnącą globalną inflacją w mniejszym stopniu niż inne miejsca na świecie, nadal pozostaje najdroższym miastem na świecie” – powiedział w oficjalnym komunikacie opublikowanym na stronie firmy Lee Quane, dyrektor regionalny ECA International na Azję. Wskazuje, że duży wpływ na utrzymanie tej pozycji mogło mieć umocnienie się dolara hongkońskiego.

Spoglądając na raport dowiemy się, że np. kawa w kawiarni w Hongkongu kosztuje średnio 5 dolarów 21 centów, podczas gdy w Nowym Jorku zapłacimy za nią średnio 5 dolarów i 8 centów, a już w Londynie 4 dolary 16 centów. Za kilogram pomidorów w Hongkongu trzeba zapłacić ponad 11 dolarów, za tę przyjemność w Nowym Jorku mieszkańcy płacą nieco ponad 6 dolarów zaś w Londynie niecałe 5.

Koci lockdown. Za wypuszczenie zwierzaka z domu surowa kara

Do końca sierpnia koty z niemieckiego miasta Walldorf mają szlaban. Właścicielom nie wolno wypuszczać ich z domów, ponieważ trwa sezon lęgowy...

zobacz więcej

Cena mleka również zwala z nóg, za litr napoju trzeba zapłacić ponad 4 dolary, niemal dwukrotnie więcej niż w Nowym Jorku i ponad dwukrotnie więcej niż w Londynie. Spoglądając na te ceny można uznać, że miano najdroższego miasta na świcie dla Hongkongu jest w pełni zasłużone.

Zeszłoroczne zestawienie nie było tak bardzo inne, zmiany są subtelne. Do pierwszej trójki awansował Nowy Jork, który z pozycji czwartej wskoczył na pozycję drugą. Ten nieznaczny awans Quane tłumaczy wzrostem cen wynajmu mieszkań w Wielkim Jabłku. Wysokie koszty utrzymania nie są natomiast zaskoczeniem dla tych, którzy mieszkają w Genewie. Podobnie jak w zeszłym roku, szwajcarskie miasto zamyka pierwszą trójkę zestawienia.

W tym roku poza podium znalazły się: Londyn, który awansował z piątej pozycji i Tokio, które jeszcze rok temu o tytuł najdroższego miasta na świecie ścigało się z Hongkongiem – w tym roku zajmuje pozycję piątą. Pierwszą dziesiątkę zestawienia zamykają kolejno: Tel Awiw, Zurych, Szanghaj, Kanton i Seul.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej