RAPORT

Pogarda

NASA powoła niezależny zespół do zbadania UFO

Badanie będzie niezależne od powołanego wcześniej przez Pentagon zespołu do badania UAP/UFO (fot. Shutterstock/Marko Aliaksandr)
Badanie będzie niezależne od powołanego wcześniej przez Pentagon zespołu do badania UAP/UFO (fot. Shutterstock/Marko Aliaksandr)

Najnowsze

Popularne

Amerykańska agencja kosmiczna NASA ogłosiła w czwartek, że powoła niezależny zespół do naukowego zbadania „niezidentyfikowanych zjawisk powietrznych” (UAP), znanych wcześniej jako UFO. Ma to być pierwszy krok w wyjaśnianiu tajemniczych zjawisk.

USA. W Kongresie publiczne przesłuchania w sprawie UFO

Kongres USA rozpoczął we wtorek po raz pierwszy od ponad pół wieku publiczne przesłuchania na temat UFO. Wśród kongresmenów pojawiły się opinie, że...

zobacz więcej

Jak zapowiedział przedstawiciel NASA Dan Evans, wyłoniony przez agencję zespół otrzyma grant do 100 tys. dolarów na badanie UAP, „czyli obserwację zdarzeń na niebie, które nie mogą zostać zidentyfikowane jako statki powietrzne albo nie są znane z perspektywy naukowej”.

Zaznaczył jednak, że badanie, które ma się rozpocząć wczesną jesienią, ma ograniczone cele: zidentyfikowanie dostępnych danych o zjawiskach, zbadanie sposobów zbierania danych i tego, jak informacje te mogą zostać użyte do naukowego zrozumienia tajemniczych fenomenów.

Evans zaznaczył, że dotychczasowe obserwacje zjawisk oferują niekompletne i nieusystematyzowane informacje na ten temat.

Zobacz także: Były szef programu kosmicznego: Obcy istnieją, ale ludzkość nie jest na to gotowa


„Ustalenie, które wydarzenia są naturalne, będzie kluczowym pierwszym krokiem w identyfikacji lub łagodzeniu skutków takich zjawisk, co współgra z jednym z celów NASA, aby zapewnić bezpieczeństwo statków powietrznych. Nie ma dowodów, że UAP mają pochodzenie pozaziemskie” – zaznaczyła agencja w komunikacie.

„Mamy zespół i narzędzia, które mogą nam pomóc ulepszyć zrozumienie nieznanego. To definicja tego, czym jest nauka” – powiedział jeden z członków władz agencji Thomas Zurbuchen. Instytucja zaznaczyła też, że badanie będzie oddzielne i niezależne od powołanego wcześniej przez Pentagon zespołu do badania UAP/UFO.

W opublikowanym w ubiegłym roku raporcie amerykańskich służb wywiadowczych zidentyfikowano 144 przypadki obserwacji tajemniczych zjawisk z lat 2004-2021, z czego 143 pozostają bez jednoznacznego wyjaśnienia, zaś jedno przypisano naturalnemu zjawisku. 80 z nich zaobserwowano za pomocą więcej niż jednego przyrządu. W 18 przypadkach zaobserwowano obiekty wykazujące „niezwykłe schematy ruchu i charakterystykę lotu” zdającą się wskazywać na zaawansowane technologie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej