RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Premier: Rolnictwo i polska wieś są i będą oczkiem w głowie naszej polityki

Premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z wyborcami (fot. Twitter/Piotr Muller)
Premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z wyborcami (fot. Twitter/Piotr Muller)

Najnowsze

Popularne

Rolnictwo i polska wieś były, są i będą oczkiem w głowie naszej polityki - zadeklarował w czwartek na Podlasiu premier Mateusz Morawiecki. Premier zapowiedział m.in. „odbudowę” polskiego przetwórstwa rolnego.

Premier Morawiecki: Podstawowe pytanie to „komu warto zaufać w trudnym czasie gospodarczym?

Robimy wszystko, aby przerwać w Polsce łańcuch inflacyjny – powiedział premier Mateusz Morawiecki w czwartek gospodarstwie rolnym w Załężu Dużym w...

zobacz więcej

Premier Morawiecki spotkał się w czwartek w Rutkach-Kossakach z mieszkańcami powiatu zambrowskiego (woj. podlaskie).

W swym wystąpieniu poruszył m.in. temat wsi i rolnictwa. Przekonywał, że jego rząd stara się jak najszybciej reagować na problemy, które pojawiają się w tym obszarze, takie jak np. rosnące ceny nawozów rolnych. – Dlatego wdrożyliśmy jak najszybciej program dopłat do nawozów, po to, żeby do każdego hektara użytków rolnych 500 złotych mogło trafić, a w przypadku łąk i pastwisk – 250 złotych – dodał Morawiecki.

Przyznał, że ceny w Polsce „idą w górę”. – Ruska inflacja uderza, benzyna droga, węgiel drogi, ale robimy wszystko, co w naszej mocy, z naszych budżetowych pieniędzy, bez proszenia się Unii Europejskiej, żeby ulżyć chociaż trochę mieszkańcom. To jest sedno naszej polityki. Dlatego rolnictwo i polska wieś były, są i będą oczkiem w głowie naszej polityki, na to możecie państwo liczyć – zadeklarował szef rządu.

Skutki Fit for 55 w rolnictwie? Właściciel gospodarstwa alarmuje: Do 2055 r. znikniemy

Żeby coś było ekologiczne, najpierw musi być logiczne; niestety, prawo tworzą eurokraci i tak zwani bambiniści, którzy nie mają zielonego pojęcia,...

zobacz więcej

Polski program dla rolnictwa


Według premiera, rozwiązania korzystne dla wsi i rolnictwa znajdują się m.in. w Krajowym Planie Odbudowy. – To wymiana azbestu, retencja, walka z suszą, przetwórstwo rolne – wskazał Morawiecki.

Zapowiedział ponadto „odbudowę” polskiego przetwórstwa rolnego, które – jak mówił – „znikało” w czasach rządów PO-PSL i wcześniej, gdy władzę sprawował SLD.

W połowie kwietnia Komisja Europejska zatwierdziła polski program o wartości 3,9 mld zł przeznaczony na wsparcie polskiego rolnictwa w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę. Oznaczało to zgodę na dopłaty do nawozów. Wysokość wsparcia dla upraw rolnych (nie więcej niż 50 ha) wynosi 500 zł na 1 ha, zaś dla łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych – 250 zł na 1 ha powierzchni. 31 maja minął termin składania wniosków o dopłaty do nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej