RAPORT

Pogarda

Polskie KPO. PE przyjął nową rezolucję

Co z pieniędzmi dla Polski? (fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND)
Co z pieniędzmi dla Polski? (fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND)

Najnowsze

Popularne

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję krytykującą Komisję Europejską za akceptację polskiego Krajowego Planu Odbudowy.

Którzy unijni komisarze byli przeciwni zgodzie na polskie KPO? Znamy nazwiska

Komisja Europejska zaakceptowała polski Krajowy Plan Obudowy. Po raz pierwszy były głosy przeciw i zdarzyło się, że plan któregoś z państw nie...

zobacz więcej

Parlament Europejski wyraził głębokie zaniepokojenie faktem, że 1 czerwca Komisja Europejska pozytywnie oceniła polski Krajowy Plan Odbudowy. Rezolucję poparło 411 europosłów, 129 było przeciw, a 31 wstrzymało się od głosu.

Do rezolucji odniósł się w rzecznik rządu. – Grupa radykałów w Parlamencie Europejskim kolejny raz bezpodstawnie atakuje nasz kraj – ocenił Piotr Müller.

– To niestety pokazuje, że w dyskusjach w tym gremium kolejny raz zwycięża polityczna bijatyka zamiast merytorycznej debaty. Polska spełnia wszelkie standardy ochrony prawnej oraz niezależności sądów. Analogicznie jak inne kraje UE – podkreślił.

Polska doszła do porozumienia z Komisją Europejską w zakresie KPO po wielu miesiącach żmudnych negocjacji. Niestety zarówno w Parlamencie Europejskim jak i w Polsce są siły, które chcą to porozumienie rozbić. To byłoby szkodliwe dla Polski. Liczymy, że tak się nie stanie i radykałowie nie będą szkodzić jedności Unii Europejskiej – stwierdził.

W ocenie europosłanki PiS Beaty Mazurek cel rezolucji „jest jeden”: „Aby Polsce w ogóle tych pieniędzy nie przekazać”.

Komisja Europejska zaakceptowała w ubiegłym tygodniu polski Krajowy Plan Odbudowy. O podjętej decyzji poinformował unijny komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni.

Ministerstwo podkreśliło, że wynegocjowane w Brukseli bezzwrotne środki w wysokości 106,9 mld zł oraz ponad 51,6 mld zł zaciąganych na preferencyjnych warunkach pożyczek zostaną zainwestowane w sposób ściśle określony w KPO. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej koordynować będzie współpracę kilkunastu resortów w procesie przygotowania i wdrożenia 48 reform i 54 inwestycji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej