RAPORT

Pogarda

Potężna broń z Polski. Minister: Są już gotowe

Armatohaubice Krab dla Ukrainy (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Armatohaubice Krab dla Ukrainy (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Najnowsze

Popularne

Dostarczone przez Polskę armatohaubice Krab są już gotowe do wykonywania zadań na froncie ukraińskim – poinformował minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow na Facebooku. „Po haubicach М777 i FH70, samobieżnych systemach artyleryjskich Caesar i М109А3 jest to już piąty rodzaj artylerii kalibru 155 mm, który udało nam się zdobyć” – oświadczył.

Baza wagnerowców zlikwidowana. „Płonie stadion w Stachanowie”

W miejscowości Kadijiwka na terytorium samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej na wschodzie Ukrainy zniszczono bazę rosyjskich najemników z Grupy...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Reznikow podkreślił, że Siły Zbrojne Ukrainy mają już ponad 150 systemów artyleryjskich kalibru 155 mm, a także ponad 50 innych haubic dużego kalibru oraz pocisków do nich.

Dodał, że szkolenia z obsługi zachodnich systemów rakietowych odbywa już 1500 ukraińskich żołnierzy.

Polska podpisała z Ukrainą umowę na ponad 50 sztuk Krabów, wartych ok. 3 mld zł. Według polskich mediów pierwszy dywizjon, czyli 18 sztuk wraz z wozami towarzyszącymi, trafił na Ukrainę w zeszłym tygodniu.

Reznikow napisał, że Ukraina otrzymała też od partnerów blisko 250 zachodnich transporterów opancerzonych, np. М113 YPR-765, Bushmaster, Mastiff, Husky czy Wolfhound.

Minister podkreślił, że Ukrainie zależy teraz m.in. na zdobyciu dużej liczby wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych o standardzie NATO i pocisków do nich, setek sztuk ciężkiego sprzętu wojskowego, bez którego nie jest możliwy skuteczny kontratak, oraz samolotów bojowych i systemów obrony przeciwlotniczej, by bronić ukraińskiego nieba.

Reznikow oświadczył, że nie jest zadowolony z tempa dostarczania broni Ukrainie, ale jest niezmiernie wdzięczny krajom, które wspierają Ukrainę, w szczególności USA, Wielkiej Brytanii, Polsce i krajom bałtyckim.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej