RAPORT

Pogarda

Baza wagnerowców zlikwidowana. „Płonie stadion w Stachanowie”

Skuteczny atak sił ukraińskich (fot. Telegram/Bochkala_WAR)
Skuteczny atak sił ukraińskich (fot. Telegram/Bochkala_WAR)

Najnowsze

Popularne

W miejscowości Kadijiwka na terytorium samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej na wschodzie Ukrainy zniszczono bazę rosyjskich najemników z Grupy Wagnera; według wstępnych doniesień przeżyła tylko jedna osoba – poinformowała agencja UNIAN za ukraińskim dziennikarzem Romanem Boczkałą.

Rosyjskich żołnierzy zabiła ich własna broń. Zaskakujące ustalenia

Wojska rosyjskie próbowały zaminować swoje pozycje w obwodzie chersońskim minami wyprodukowanymi w latach 50. Podczas tej próby zginęło kilku...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Boczkała opublikował na Telegramie zdjęcie, na którym widać kłęby dymu unoszące się nad stadionem w Kadijiwce. „Płonie stadion w Stachanowie (nowa-stara nazwa Kadijiwki, przywrócona przez okupacyjne władze Ługańskiej Republiki Ludowej), gdzie znajdowała się baza wagnerowców” – przekazał korespondent.

31 maja Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała zapis przechwyconej rozmowy rosyjskich żołnierzy, z której wynikało, że najemnicy z Grupy Wagnera zostali rozbici przez ukraińskie siły w Donbasie. Pod koniec marca rzecznik Pentagonu John Kirby poinformował, że Kreml zintensyfikował działania w tym regionie, ściągając tam posiłki, w tym około tysiąca wagnerowców.

Grupa Wagnera to prywatna firma wojskowa powiązana z prokremlowskim biznesmenem Jewgienijem Prigożynem. Od połowy grudnia 2021 roku wagnerowcy są objęci unijnymi sankcjami za tortury, egzekucje i zabójstwa m.in. w Libii, Syrii i Donbasie. O zbrodniach wagnerowców w Syrii informowała w Rosji niezależna „Nowaja Gazieta”. Działalność najemnicza jest w Rosji oficjalnie zakazana.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej