RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Małpia ospa rozprzestrzenia się drogą płciową. W Niemczech chorują tylko mężczyźni

Małpia ospa w Niemczech (fot. Carlos Lujan/Europa Press via Getty Images)
Małpia ospa w Niemczech (fot. Carlos Lujan/Europa Press via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Oficjalna liczba potwierdzonych zachorowań na małpią ospę w Niemczech wynosi już 113. Pierwszy przypadek odnotowano trzy tygodnie temu. – Wszystkie zachorowania zgłoszone do Instytutu Roberta Kocha (RKI) w Niemczech dotyczą mężczyzn – poinformowała rzeczniczka tej instytucji. Według WHO małpia ospa występuje głównie wśród mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami, chociaż odnotowano także przypadki zakażeń u kobiet.

„Chamstwo”. Oburzenie w Sejmie po słowach posłanki o dzieciach posła

– Panie pośle, nie sztuka iść w ilość, ale sztuka iść w jakość – powiedziała posłanka Lewicy Katarzyna Kotula do polityka Zjednoczonej Prawicy...

zobacz więcej

We wtorek RKI potwierdził 80 aktywnych przypadków w całym kraju. Znaczna część zgłoszonych infekcji dotyczy stolicy Niemiec; we wtorek w Berlinie pod opieką służby zdrowia znajdowały się 72 osoby dotknięte chorobą, z czego 13 wymagało hospitalizacji.

Z dotychczasowych danych wynika, że Niemcy, obok Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii, są wśród krajów europejskich o szczególnie dużej liczbie wykrytych zachorowań na małpią ospę.

Zobacz także:   WHO: Najnowsza fala małpiej ospy rozprzestrzenia się drogą płciową

Według RKI w przypadku małpiej ospy patogen jest najczęściej przenoszony z osoby na osobę poprzez bliski kontakt fizyczny.

Eksperci ostrzegają przed rozprzestrzenianiem się wirusa, między innymi podczas nadchodzących festiwali i imprez. Według WHO najnowsza fala małpiej ospy rozprzestrzenia się drogą płciową. Występuje głównie wśród mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami, chociaż odnotowano także przypadki zakażeń u kobiet.

Zobacz także:  Szwecja. Potwierdzono pierwszy przypadek małpiej ospy

Jak podało w ubiegłym tygodniu europejskie biuro WHO, epidemia małpiej ospy w Europie rozpoczęła się już w połowie kwietnia. Jest to największa i najbardziej rozpowszechniona geograficznie epidemia tej choroby, jaką kiedykolwiek odnotowano poza endemicznymi obszarami Afryki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej