RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Scholz i Macron dzwonią do Putina. Prezydent Duda: Czy ktoś tak rozmawiał z Hitlerem?

Emmanuel Macron i Olaf Scholz (fot. Emmanuele Contini/NurPhoto via Getty Images)
Emmanuel Macron i Olaf Scholz (fot. Emmanuele Contini/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Jestem zdumiony wszystkimi rozmowami, które są obecnie prowadzone z Władimirem Putinem. One są bezużyteczne – powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z niemieckim dziennikiem „Bild”, odnosząc się do działań kanclerza Niemiec Olafa Scholza i prezydenta Francji Emmanuela Macrona. – Czy ktoś tak rozmawiał z Adolfem Hitlerem podczas II wojny światowej? Czy ktoś powiedział, że Adolf Hitler musi zachować twarz? – pyta prezydent Polski.

Niemieckie media: Scholz rujnuje reputację polityki RFN

Niemcy, które zapowiedziały dostawy broni „na dużą skalę” dla Ukrainy, w rzeczywistości dostarczają jedynie bardzo drobny sprzęt wojskowy; kanclerz...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Prezydent Duda w wywiadzie udzielonym niemieckiej gazecie podkreślił, że „musimy zrobić wszystko, by powstrzymać imperialistyczną Rosję, musimy pomóc Ukraińcom w każdy możliwy sposób”. Wyraził przy tym nadzieję, że rosyjski imperializm połamie sobie zęby na Ukrainie.

„A w międzyczasie staniemy się tak silni, że nie warto będzie nas atakować. Obrona Ukrainy – wolnego i suwerennego państwa, które decyduje samo o sobie, ma dla nas fundamentalne znaczenie” – powiedział.

Dostawy broni na Ukrainę


Andrzej Duda podkreślił, że Ukraina potrzebuje ciężkiej broni, czołgów. Przypomniał, że za wschodnią granicę wysłaliśmy ponad 240 czołgów, prawie 100 pojazdów opancerzonych i broń – karabiny, amunicję czy rakiety.

„Przekazaliśmy większość uzbrojenia naszej armii. To nie były zapasy, które mieliśmy w magazynie. Nasze czołgi i pojazdy pancerne przekazaliśmy dalej. Wysłaliśmy broń o łącznej wartości dwóch miliardów dolarów. Jest to ogromny koszt, ale rozumiemy potrzebę” – powiedział prezydent i ponownie zaapelował do wszystkich krajów o wysyłanie broni na Ukrainę.

Scholz: Musimy się obawiać, że dojdzie do eskalacji wojny

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz nie oczekuje, że wojna na Ukrainie skończy się w najbliższej przyszłości, a wręcz obawia się pogorszenia sytuacji. –...

zobacz więcej

W tym kontekście Andrzej Duda został zapytany o niemieckie wsparcie militarne. Odniósł się także do słów kanclerza tego kraju Olafa Scholza, który przebywając na Litwie, oświadczył, że „nikt nie dostarcza Ukrainie tyle broni, co Niemcy”.

„Nie chcę oceniać prawdziwości tych słów. Mogą to zrobić niemieccy politycy i media, mając dostęp do informacji publicznej. Jeśli Niemcy rzeczywiście pomagają w takim stopniu, to jako bezpośredni sąsiad mogę tylko powiedzieć, że jestem im bardzo wdzięczny” – podkreślił prezydent i zaznaczył, że Ukraina potrzebuje ciężkiej broni, zwłaszcza artylerii. Jednocześnie Andrzej Duda powiedział, że nie wie, by Niemcy przekazały Polsce czołgi, które były obiecane.

Czołgi z Niemiec i rozmowy Macrona i Scholza


„Fałszywa jest informacja, że spodziewalibyśmy się najnowocześniejszych czołgów Leopard II. To nie jest prawda. Dla nas to naturalne, że za stare radzieckie czołgi – 240, które dostarczyliśmy na Ukrainę, dostaniemy z Niemiec kilka czołgów Leopard, ale nie te najnowocześniejsze. W Polsce mamy czołgi Leopard w starszych wersjach, w ten sposób chcieliśmy uzupełnić zasoby. Istnieje starsza wersja czołgów Leopard – moglibyśmy przejąć te starsze i w przyszłości je zmodernizować – także z pomocą przemysłu niemieckiego. Spodziewaliśmy się jednak, że dostaniemy starszą wersję czołgów. Z tego, co wiem, nic nie dostaliśmy” – wyjaśnił.

Andrzej Duda odniósł się także do telefonicznych rozmów prowadzonych przez część zachodnich polityków – w tym kanclerza Olafa Scholza czy prezydenta Francji Emmanuela Macrona – z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Świat o błędzie Macrona i Scholza. „Ich działania ośmielają Putina”

Internet zalewają kolejne słowa krytyki pod adresem przywódców Francji i Niemiec. „Nie podzielam poglądu, że żaden przywódca zachodni nie powinien...

zobacz więcej

„Jestem zdumiony wszystkimi rozmowami, które są obecnie prowadzone z Putinem. One są bezużyteczne” – powiedział prezydent. Andrzej Duda zaznaczył, że tego typu rozmowy legitymizują jedynie osobę, która jest odpowiedzialna za zbrodnie popełniane przez armię rosyjską na Ukrainie.

„On jest za to odpowiedzialny – to on podjął decyzję o wysłaniu tam wojsk, to jemu podlegają dowódcy. Czy ktoś tak rozmawiał z Adolfem Hitlerem podczas II wojny światowej? Czy ktoś powiedział, że Adolf Hitler musi zachować twarz? Że powinniśmy postępować w taki sposób, aby nie upokarzać Adolfa Hitlera? Nie słyszałem takich głosów” – powiedział.

Andrzej Duda wyraził przekonanie, że nie może być porozumienia ponad głowami ukraińskiego rządu. „Nie może być porozumienia, z którym nie zgadza się rząd ukraiński” – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej