RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Praworządność, walka z inflacją i bezpieczeństwo. Całe wystąpienie Kaczyńskiego w Sochaczewie

Najnowsze

Popularne

Praworządność, walka z inflacją i bezpieczeństwo znalazły się wśród tematów, które poruszył podczas spotkania w Sochaczewie prezes PiS Jarosław Kaczyński. Lider Zjednoczonej Prawicy ocenił, że opozycja jest zagrożeniem dla demokracji. Jako przykład przytoczył wypowiedź lidera PO Donalda Tuska o „żelaznej miotle”.

Andrzej Duda rozmawiał z Joe Bidenem. Wieczorem leci do Portugalii

Kancelaria Prezydenta poinformowała w mediach społecznościowych o rozmowie telefonicznej prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA, Joe Bidenem....

zobacz więcej

Kaczyński w Sochaczewie mówił o tym, jak opozycja postrzega to, co dzieje się w Polsce.

– Mamy do czynienia z opisem rzeczywistości, który nijak się ma do faktów. Np. strefy wolne LGBT. Jeździł jeden przedstawiciel tej grupy (Bart Staszewski – przyp. red.) i naklejał naklejki. Mimo wszystko nie tylko w Polsce, ale też w Europie wierzono w to, że takie strefy u nas istnieją – powiedział szef PiS.

Kaczyński: „Żelazna miotła” Tuska zagrożeniem dla demokracji


Zdaniem lidera Zjednoczonej Prawicy największym zagrożeniem dla wolności jest to, co proponują partie będące w opozycji. – Tusk mówi o „żelaznej miotle”, która pojawi się, gdy PO wygra wybory. A co to oznacza? To de facto likwidacja praworządności i demokracji – powiedział. Jarosław Kaczyński dowodził, że teraz „opozycja działa bez żadnych ograniczeń, także jeśli chodzi o zwykłą przyzwoitość, jak chociażby w przypadku tej pani w dojrzałym wieku, którą nazywają Babcią Kasią”.

– Mimo to nieustannie mówi się, że to my podnosimy rękę na praworządność – podkreślił.

– Na czym ma polega demokracja? Że rządzi tylko część lewicowo-liberalna? Musimy się temu przeciwstawić. Rządzą ci, którzy mają większość. A jakie mają poglądy to jest ich sprawa, o ile nie są one faszystowskie albo nazistowskie. W Polsce jest wolność i demokracja i gdyby tylko naprawić sądy, to byłaby też praworządność – przekonywał.

Czytaj także: „Żelazna miotła”. Antysemicka retoryka w ustach Tuska i Budki

Hołownia wściekły na 500 Plus. „Przygotowywanie gruntu pod likwidację programu”

– Jak patrzę na te liczby, to mnie po prostu szlag jasny trafia – powiedział o wydatkach na program 500 Plus lider Polski 2050 Szymon Hołownia....

zobacz więcej

„Nie pozostajemy bierni na rosnącą inflację”


Wicepremier w Sochaczewie odniósł się do wzrastającej inflacji. – Ona nie jest wywołana przez polskie czynniki. To jest inflacja zewnętrzna, ale ona jest faktem – powiedział.

Mówiąc o rosnących cenach Jarosław Kaczyński odwołał się do rządów Platformy Obywatelskiej. – Taką zasadę przyjął Tusk: „Nie mam takich przycisków, żeby obniżać ceny, gdyby były to bym z nich korzystał”. Podobnie mówił Rostowski (minister finansów – przyp. red.), który mówił „pieniędzy nie ma i nie będzie” – powiedział.

Prezes PiS ocenił, że rząd Zjednoczonej Prawicy nie pozostaje bierny i wymienił działania, które mają załagodzić skutki inflacji, wśród nich m.in. obniżkę VAT na paliwa do najniższego poziomu dopuszczalnego przez Unię Europejską. Dodał też, że „będzie operacja taniego węgla dla tych, którzy się opalają węglem”.

– Walczymy o to różnymi metodami, tymi które są dopuszczalne na rynku, żeby paliwo było tańsze. Gdyby nie było tej walki, to by było jeszcze dużo droższe niż w tej chwili - powiedział.

– Są ulgi dla tych, którzy muszą spłacać kredyty, no bo te kredyty drożeją, więc co trzeci, czy co czwarty kredyt, czy miesiąc bez płacenia kredytu, wakacje kredytowe, od razu mówię na koszt banków, a nie na koszt państwa, nie na koszt podatników, bo banki mają dzisiaj takie dochody, rzeczywiście ogromne, parę razy większe niż przedtem, więc nie muszą mieć takich dochodów, nie muszą tak działać – mówił.

Zastrzegł, że rząd nie ma prawa wydawać bankom „rozkazów”.

W PE debata o polskim KPO. „Putin otwiera szampana” [WIDEO]

Kolejna debata na temat Polski w Parlamencie Europejskim. We wtorek europarlamentarzyści dyskutowali nad porozumieniem zawartym ws. Krajowego Planu...

zobacz więcej

– Działamy w gospodarce rynkowej, ale możemy prosić, możemy tłumaczyć, że to jest także w ich interesie, że wielki kryzys w Polsce, tak jak w Turcji na przykład gdzie jest 60 procent inflacji w tej chwili, to będzie kryzys także dla nich i że to jest po prostu złe działanie – mówił.

– Jesteśmy tutaj czynni i będziemy czynni w dalszym ciągu. Na pewno przyjdą nowe pomysły, nowe działania – powiedział. Dodał, że rząd przede wszystkim dąży „bardzo intensywnie do tego, żeby zostały podniesione procenty od depozytów, od tego, co ludzie wkładają do banków”. – Już ten proces się zaczyna – zapewnił.

Przypomniał także o obligacjach inflacyjnych.

– Można tego rodzaju obligacje kupować i w ten sposób chronić swoje oszczędności. Krótko mówiąc robimy, co można, nie przyjmujemy takiej zasady, że nic nie można, że siła wyższa, że coś przychodzi z zewnątrz. Przychodzi z zewnątrz, ale mimo wszystko musimy walczyć i będziemy walczyć i tym się różnimy od naszych przeciwników – powiedział.

Prezes PiS zapewnił, że „nie ma kryzysu finansów publicznych w Polsce”.

Tarczyński opublikował ranking. „Najgłupsze wypowiedzi polityków”

Dominik Tarczyński pochwalił się w mediach społecznościowych przygotowanym przez siebie zestawieniem. Jak przekonuje europoseł Prawa i...

zobacz więcej

Kaczyński: Polska będzie krajem silnym militarnie


Wicepremier podkreślił, że wojna w Ukrainie jest obecnie „jedną z najtrudniejszych spraw”.

– Nie chcę straszyć i mówić, że ta wojna się rozleje. Miejmy nadzieję i czynimy wszystko w tym kierunku, żeby tak się nie stało – zapewnił.

– Ale ta wojna nie może się zakończyć klęską Ukrainy i to jest interes Ukrainy, to jest interes Polski, bo jeżeli nie jesteśmy pierwsi w kolejności po Ukrainie w planie podbojów rosyjskich, to na pewno jesteśmy na kolejnym miejscu po krajach nadbałtyckich, tak jak mówił mój świętej pamięci brat. Jest to też w interesie całego wolnego świata (...) państw, gdzie jest demokracja i wolność – mówił prezes PiS.

Odniósł się również do kwestii światopoglądowych. Jak ocenił, „dziś w Polsce wolności jest więcej niż w ogromnej większości państw demokratycznych na świecie i brońmy tego, bo to naprawdę dobra rzecz”. – O tym systemie, w którym dziś żyjemy i w którym w różnych odmianach żyją inni, można powiedzieć jedno – to jest system stworzony dzięki chrześcijaństwu. W dziejach nie było takiego systemu, który zwykłemu człowiekowi byłby równie życzliwy – ocenił Kaczyński.

Dlatego – jak podkreślił – „jeżeli ten świat przegra, a ta wojna ma charakter w istocie takiego pośredniego starcia między tymi dwoma systemami, to będzie bardzo niedobrze”.

Debata liderów opozycji odwołana. „Za wcześnie, trzeba rozmawiać bliżej wyborów”

Debata liderów ugrupowań opozycyjnych nie odbędzie się w tę sobotę – poinformował lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Jak mówił, wszyscy wyrazili...

zobacz więcej

– I dlatego Polska jest naprawdę w samej szpicy tych, którzy pomagają, angażują się w to i bardzo intensywnie namawiają innych, żeby pomagać. I będziemy to czynić nadal, bo to jest w interesie wszystkich nas – powiedział wicepremier .

Dodał, że nadal „będziemy to robić z całą determinacją, a jeżeli czasem trzeba z tego powodu zaryzykować, to my jesteśmy też gotowi ryzykować, już to pokazaliśmy”. Jednocześnie podkreślił, że „chcemy wojny uniknąć, ale nie w ten sposób, żeby wejść pod stół” przypominając wypowiedź byłej premier z PO Ewy Kopacz.

Jarosław Kaczyński przyznał także, że „Polska musi się zbroić”. Jako przykład podał zakup przez Polskę w USA HIMARS-ów, czyli systemów artylerii rakietowej.

– Zamówiliśmy ich więcej, niż wyprodukowano sztuk od lat 80. XX wieku. Amerykanie pytali nas, po co nam aż tyle sztuk. Odpowiedzieliśmy, że po to, aby nie było wojny. Chcemy odstraszyć i pokazać Rosjanom, że nie mają tutaj czego szukać – tłumaczył.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

teraz odtwarzane
Całe wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej