Mieszkańcy kontra telefonia

Przez cały tydzień prezentujemy Państwu najważniejsze sprawy, jakimi w ciągu roku zajmowali się reporterzy TVP w całej Polsce. Mieszkańcy krakowskich Bielan odnieśli wielkie zwycięstwo, kiedy po dwuletniej walce o demontaż stacji bazowej telefonii komórkowej i po naszej interwencji anteny zostały zdjęte. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie podtrzymał decyzję inspektoratu budowlanego i nakazał rozbiórkę samowoli budowlanej.

Dwa lata temu, bez wiedzy i zgody sąsiadów – na dachu prywatnego budynku – zostały zainstalowane stacje bazowe telefonii komórkowej. Mieszkańcy Bielan zaprotestowali. Pisali pisma do inspektoratu budowlanego, wydziału architektury, Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Bez skutku.

Dopiero po interwencji TVP na miejsce przyjechali inspektorzy budowlani. Okazało się, że anteny to samowola budowlana. Inwestor dostał nakaz rozbiórki, ale się odwołał – najpierw do inspektoratu wojewódzkiego, później do sądu administracyjnego.

Sąd potwierdził, że anteny postawiono nielegalnie.

Na rozprawę przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym przyszli nie tylko mieszkańcy Bielan. Pojawili się także mieszkańcy podkrakowskiej wsi Widoma, którzy od trzech miesięcy blokują budowę anten w pobliżu swoich domów.

Pełnomocnik operatora telefonii komórkowej nie chciał odpowiedzieć na pytanie czy anteny zostaną rozebrane, czy też inwestor będzie odwoływał się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Kilka tygodni po rozprawie anteny przy ulicy Księcia Józefa na krakowskich Bielanach zostały zdemontowane.

źródło:
Zobacz więcej