RAPORT

Pogarda

Debata liderów opozycji odwołana. „Za wcześnie, trzeba rozmawiać bliżej wyborów”

Opozycja ma problem z ustaleniem daty spotkania i jego formułą (fot. PAP/Leszek Szymański)
Opozycja ma problem z ustaleniem daty spotkania i jego formułą (fot. PAP/Leszek Szymański)

Najnowsze

Popularne

Debata liderów ugrupowań opozycyjnych nie odbędzie się w tę sobotę – poinformował lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Jak mówił, wszyscy wyrazili gotowość udziału, ale pojawiły się wątpliwości, czy to nie za wcześnie, czy może powinno się takie wydarzenia organizować bliżej wyborów.

Kosiniak-Kamysz nie ma złudzeń: Jednej listy opozycji nie będzie

Nie będzie jednej listy opozycji w wyborach – powiedział lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Według niego aby doszło do startu opozycji w takiej...

zobacz więcej

Lider Polski w połowie stycznia przedstawił swoją czteropunktową „Strategię Zwycięstwa”. Jedną z jej propozycji była organizacja „konferencji o przyszłości Polski” z udziałem liderów PO, PSL i Nowej Lewicy.

Pierwotnie planowano debatę na 21 marca, ale z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę nie odbyła się ona w tym terminie. W ostatnich dniach informowano, że debata miałaby się odbyć w sobotę, 11 czerwca.

Hołownia poinformował teraz w Radiu Zet, że debata liderów „w tę sobotę się nie odbędzie”. Jak mówił, „wszyscy liderzy - i to jest bardzo fajna rzecz - wyrazili gotowość i chęć uczestnictwa w takim wydarzeniu”, ale „później zaczęły się kłopoty z terminami”.

Kiedy debata liderów opozycji?


– Pojawiły się poważne wątpliwości naszych partnerów dotyczące formuły – dodał lider Polski2050.

Według niego „były opory niezwiązane z tym, że ktoś nie chce rozmawiać, tylko z tym, czy to nie jest za wcześnie, czy może takie rzeczy trzeba robić jednak bliżej wyborów”. – Rozstaliśmy się w zgodzie – zapewnił.

PO chce jednej listy opozycji. Grodzki: Gwarancja zwycięstwa

– Wspólna lista opozycji w najbliższych wyborach parlamentarnych to największa gwarancja zwycięstwa nad PiS – powiedział w piątek marszałek Senatu...

zobacz więcej

Zapewnił jednak, że jego ugrupowanie „tego nie odpuści”. Pytany, kiedy może się taka debata odbyć, Hołownia powiedział, że „być może będzie dobry moment, by zrobić to na początku jesieni”.

Został też zapytany, czy plany, by on i Donald Tusk znaleźli na jednej liście wyborczej, zostały absolutnie przekreślone.

– Zastanawiam się, czy przyjdzie w moim życiu taki moment, w którym będzie możliwa na półtora roku przed wyborami rozmowa bez rozmowy o jednej liście wyborczej. To jest jakiś fetysz polityczny, który krąży dzisiaj po warszawskich salonach i Twitterze. Ludzi to kompletnie nie interesuje – powiedział lider Polski 2050.

Hołownia o wyborach: jedna lista nie jest rozwiązaniem


– Dzisiaj w mojej ocenie jedna lista jest rozwiązaniem, które niesie bardzo wiele ryzyk i nikt mnie do tej pory nie przekonał, że jedna lista jest narzędziem, którym można wygrać z PiS – zaznaczył.

Hołownia podkreślił, że w Polsce 2050 są ludzie z bardzo różnych stron. – Nie będą naszymi postulatami sprawy światopoglądowe, dlatego że Polacy mają różne światopoglądy, ale mają do załatwienia wiele problemów, które mogą rozwiązać i ludzie bardziej z lewa, i ci bardziej z prawa – stwierdził.

Wymienił transformację energetyczną, edukację, ochronę zdrowia. – Nasze stanowisko w sprawie aborcji jest jasne: ta sprawa powinna zostać rozstrzygnięta przez Polaków w drodze referendum – powiedział Hołownia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej